![Η επιστήμη σε stand up comedy](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506553/standupscience.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μπορούμε να μιλήσουμε άφοβα σε έξι εκατομμύρια γλώσσες με τη βοήθεια του R2D2; Τι σχέση έχει η γιαγιά με τα μαθηματικά και η επιστήμη με το σουβλάκι; Εννέα νέοι επιστήμονες και τρεις stand up comedians αναλαμβάνουν να μας μυήσουν στα θαυμαστά της σύγχρονης επιστήμης μέσα από μια παράσταση Stand-up science απόψε Δευτέρα 4/5 (στις 9 μ.μ.) στο Τhe Hub Events. Ακολουθώντας τη διεθνή τάση για επικοινωνία της επιστήμης μέσα από μια ψυχαγωγική προσέγγιση, κάθε επιστήμονας καλείται μέσα σε πέντε λεπτά να παρουσιάσει με χιουμοριστικό τρόπο ένα θέμα της επιστημονικής επικαιρότητας. Συμμετέχουν οι: Δημήτρης Δούκογλου, ηλεκτρολόγος μηχανικός («Φυσική επιλογή και εσύ»), Κώστας Καρπούζης, μηχανικός υπολογιστών («Προβλήματα επικοινωνίας, τέλος! Μιλήστε άφοβα σε 6 εκατομμύρια γλώσσες με τη βοήθεια του R2D2»), Αθανάσης Κουστένης, βιοχημικός («Η γιαγιά μου, τα μαθηματικά και άλλες ιστορίες»), Δημήτρης Μακρής, καθηγητής Μάνατζμεντ και Καινοτομίας («Αγαπημένο μου ηλεκτροσόκ!»), Νίκος Μουστάκας, επιστήμονας υλικών («Ι need a hero»), Κώστας Περιστέρης, ειδικευόμενος γιατρός-ταχυδακτυλουργός («DNA bar»), Χρυσάνθη Σαλιαγκοπούλου, βιολόγος («My gluten free desire»), Νίκος Σταύρου, γεωλόγος («Θα φάμε κάνα σουβλάκι;») και Τζίμης Τσιμπίδας, αστροφυσικός ( «Κανείς δεν είναι άσφαλτος») και οι stand-up κωμικοί Βύρων Θεοδωρόπουλος, Αριστοτέλης Ρήγας και Λάμπρος Φισφής. Το δρώμενο παρουσιάζει ο Δημήτρης Δούκογλου και σκηνοθετεί ο Κώστας Βρεττός.
Περισσότερες πληροφορίες
Stand up Science
Νέοι επιστήμονες, μέλη της ομάδας Science Reactors, παρουσιάζουν μέσα σε πέντε λεπτά ο καθένας με χιουμοριστικό τρόπο ένα θέμα της επιστημονικής επικαιρότητας