![Με αφορμή τον Ελιάρ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506402/npapatheocharinew.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Εικαστικός, στιχουργός, πτυχιούχος Γαλλικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου της Σορβόννης, κάποτε και αθλήτρια στίβου με διακρίσεις, η πολυσχιδής Νίκη Παπαθεοχάρη παρουσιάζει στις 30/4 (7.30 μ.μ.) στο Γαλλικό Ινστιτούτο το νέο της συγγραφικό βήμα. Μια δίγλωσση έρευνα-διαπολιτισμική μελέτη, το βιβλίο «Τα ζώα και οι άνθρωποί τους» βασίζεται στην ομότιτλη ποιητική συλλογή του Πολ Ελιάρ, του Γάλλου λογοτέχνη που δραστηριοποιήθηκε στα καλλιτεχνικά ρεύματα του ντανταϊσμού και του υπερρεαλισμού. «Ο Ελιάρ εκτοξεύει το στίγμα του: H πoίηση πρέπει να δίνει διέξοδο προς την ελπίδα. Ο προορισμός της είναι να παρακινεί να βλέπουμε τον κόσμο, έτσι όπως είναι, έντιμα και ορθόβουλα», σημειώνει η συγγραφέας. «Το νέο μάτι του ορίζοντα είναι το εφαλτήριο για ένα καινούριο άλμα προς τα εμπρός. Εάν το ον μετακινείται αποφασιστικά κι αδιάκοπα, τότε βρίσκεται πάντα μπροστά σε ένα θαύμα της φύσης που μπορεί να απολαμβάνει».
Περισσότερες πληροφορίες
«Τα ζώα και οι άνθρωποί τους»
Το νέο δίγλωσσο βιβλίο της Ν. Παπαθεοχάρη, μια διαπολιτισμική μελέτη με αφετηρία την ομότιτλη ποιητική συλλογή του Πολ Ελιάρ, παρουσιάζουν η δρ Σύγχρονης Γαλλικής Λογοτεχνίας και συγγραφέας Λ. Λυχναρά, η πανεπιστημιακός Ελ. Τατσοπούλου, ο καθηγητής Γαλλικής Φιλολογίας Μ. Μιχαηλίδης, η ηθοποιός/σκηνοθέτις Ρ. Πατεράκη και ο δημοσιογράφος/συγγραφέας Ν. Αλιάγας