![Τι μουσική έπαιζε ο Ρήγας Φεραίος;](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2505518/rigas_feraiosnew.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Συντονισμένες στο πνεύμα της εθνικής επετείου οι Μουσικές Τρίτες στο Τριανόν εστιάζουν στις 24/3 (8 μ.μ.) στον πρόδρομο του απελευθερωτικού αγώνα. Ο φλαουτίστας Πέτρος Στεργιόπουλος θα ερμηνεύσει μουσικές που έπαιζε ο Ρήγας και τον διαμόρφωσαν ως αγωνιστή, ενώ θα διαβαστούν αποσπάσματα από «Το σχολείο των ντελικάτων εραστών». Θα γίνει αναφορά στο όραμά του, ενώ η Γκάγκα Ρόσιτς θα αναφερθεί στο μουσείο του Ρήγα και στην οδό Ρήγα Βελεστινλή στο Βελιγράδι. Στις 9.30 μ.μ. θα προβληθεί η ταινία «Allonsanfan» των Πάολο και Βιτόριο Ταβιάνι.
Περισσότερες πληροφορίες
Μουσικές Τρίτες στο Τριανόν: Μουσική και επανάσταση
Μια βραδιά για το όραμα του Ρήγα Φεραίου. Θα ακουστούν μουσικές που έπαιζε ο ίδιος ή τον επηρέασαν και αποσπάσματα από κείμενά του, ενώ η Γκ. Ρόσιτς θα αναφερθεί στις τελευταίες του ώρες στο Βελιγράδι. Στις 9.30 μ.μ. προβολή της ταινίας «Allonsanfan» των αφών Ταβιάνι