![Ο Θανάσης Πολυκανδριώτης στις «Ρίζες»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2538384/Thanasis-Polykandriotis.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μετά από 55 χρόνια διαδρομής σε δισκογραφία, συναυλίες και εκπαίδευση, ο συνθέτης και δεξιοτέχνης του μπουζουκιού Θανάσης Πολυκανδριώτης έρχεται στο Μουσικό Δωμάτιο του πολυχώρου «Ρίζες», για να παρουσιάσει ένα λαϊκό πρόγραμμα εφ’ όλης της ύλης, κάθε Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.
Τραγούδια του Μάνου Λοΐζου, του Διονύση Σαββόπουλου, του Μίμη Πλέσσα και του Μάνου Χατζιδάκι, που αποτυπώθηκαν στο βινύλιο από τη δική του πενιά για να σημαδέψουν την ελληνική δισκογραφία, συναντούν μεγάλες επιτυχίες του συνθέτη όπως τα «Τελειώσαμε λοιπόν», «Στου φεγγαριού την αγκαλιά», «Τι έκανα για πάρτη μου», σε ένα πολυσυλλεκτικό, απολαυστικό πρόγραμμα με τον εύγλωττο τίτλο «Ποτ Πουρί».
Φιλοδοξώντας να δημιουργήσει ένα μουσικό στέκι όπου οι παραγγελιές έχουν τη θέση τους, αλλά και το μπουζούκι συναντά τη συμφωνική μουσική, ο Πολυκανδριώτης θα μπλέξει όμοια τραγούδια από διαφορετικές δεκαετίες αλλά από συγγενείς συνθέτες με την ίδια κατεύθυνση, λαϊκό, ρεμπέτικο, δημοτικό, έντεχνο και έντεχνο, αλλά και συνθέσεις του Johannes Brahms, αναδεικνύοντας το ρόλο του μπουζουκιού στην μουσική καινοτομία.
Μαζί του στο Μουσικό Δωμάτιο οι συνεργάτες του Χριστίνα Μιχαλάκη στο τραγούδι, Αλέξανδρος Κουβέλης σε μπουζούκι και τζουρά, Ανδρέας Βουδούρης στο πιάνο, Νίκος Νταρίλας στα κρουστά, και Κώστας Αραβαντινός σε κιθάρα και φωνή.
Έναρξη κάθε Σάββατο στις 11μμ και κάθε Κυριακή στις 2.30μμ για φαγητό με έναρξη προγράμματος στις 3.30μμ. | Είσοδος από € 10 με 8 ευρώ το ποτό στο bar, € 30 τη φιάλη κρασί (ανά 2 άτομα) και € 70 τη φιάλη αλκοόλ (ανά 4 άτομα).