![«Οδός Λυσίου»: Μια νέα μουσική σκηνή ανανεώνει την Πλάκα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2537873/lakis-papadopoulos_248611.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Σε ένα από τα γραφικότερα στενά της Πλάκας, μια νέα μουσική σκηνή που παίρνει το όνομά της από το δρομάκι που την φιλοξενεί, έρχεται για να ανανεώσει την ταυτότητα της γειτονιάς: η «Οδός Λυσίου», που στεγάζεται στον πλήρως ανανεωμένο χώρο του παλιού «Μοστρού», έρχεται για να επαναφέρει στο μουσικό χάρτη της Αθήνας τον δρόμο που ταυτίστηκε με την ανάδειξη νέων ταλέντων και ρευμάτων, αλλά και να ανοίξει ένα νέο κεφάλαιο στην Πλάκα. Το ελληνικό ρεπερτόριο θα κρατάει τα ηνία, ενώ το πλούσιο πρόγραμμα θα δώσει ρυθμό σε μια από τις πιο ζωηρές πιάτσες της πόλης, πιάνοντας τον μίτο της παλιάς Αθήνας για να τον συνδέσει με το σήμερα.
Γιάννης Ζουγανέλης, Ελένη Δήμου, Λάκης Παπαδόπουλος και Διονύσης Τσακνής θα κάνουν ποδαρικό στη νέα μουσική σκηνή το Σάββατο 19 Οκτωβρίου με εμφανίσεις κάθε Σάββατο (ώρα έναρξης 10.30 μμ, με είσοδο από € 12), ενώ οι Φίλιππος Πλιάτσικας και Μπάμπης Στόκας αναμένεται να συναντηθούν στον «Οδό Λυσίου» αργότερα μέσα στο χειμώνα.
Λυσίου και Μνησικλέους 22, Πλάκα | 2103235318