![Οι πίστες της Ανάστασης για διονυσιακά ξενύχτια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2535078/kiamos_5598.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Οσα τσαλίμια κι αν μας κάνει ο καιρός, το Πάσχα είναι πάντα το σινιάλο για την καλοκαιρινή σεζόν που έρχεται, η δε βραδιά της Ανάστασης δίνει το έναυσμα για επιστροφή στη σαγήνη της αθηναϊκής νύχτας, μετά την κατανυκτική εσωστρέφεια της Μεγάλης Εβδομάδας. Έτσι το Μ. Σάββατο 27/4 θεωρήθηκε ιδανική ημερομηνία για την πρεμιέρα του Πάνου Κιάμου στο «Posidonio», όπου ο άρχοντας της περσινής σεζόν θα μας ετοιμάσει το δικό του «ανάστα».
Με τον Νικηφόρο ξανά δίπλα του, να ξεδιπλώνει όχι μόνο το δικό του κεφάτο ρεπερτόριο αλλά και την έφεσή του στο βαρύ διαχρονικό λαϊκό, ο Πάνος Κιάμος θα επαναφέρει την αθηναϊκή νύχτα στο ρυθμό των viral hits του, ενώ στην επιστροφή ενός προγράμματος που κράτησε τα σκήπτρα της προηγούμενης χρονιάς τα δύο αγόρια θα πλαισιώσουν οι Antonella και Cortney Parker, αναλαμβάνοντας να κρατήσουν ψηλά τις θερμοκρασίες, ανεξαρτήτως Μποφόρ.
![Οι πίστες της Ανάστασης για διονυσιακά ξενύχτια - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2535078/makis-dimakis_5597.jpg)
Στα δοκιμασμένα σχήματα, ο Μάκης Δημάκης και ο Κώστας Μαρτάκης, με τη Χρύσπα ανάμεσά τους, έχουν ήδη αρχίσει να δημιουργούν το νυχτερινό τους buzz από τις 5/4, όταν ξεκίνησαν τις εμφανίσεις τους. Συγκεντρώνοντας κάθε Παρασκευή και Σάββατο το πιο νεανικό κοινό των μπουζουκιών της πόλης γύρω από τη μακρόστενη σκηνή του «Βοτανικός Plus», πρωταγωνιστούν σε ένα πρόγραμμα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τριών ενεργητικών entertainers με ακομπλεξάριστη προσέγγιση στη νυχτερινή διασκέδαση: ο Κώστας Μαρτάκης δίνει όγκο στο πρόγραμμα υπηρετώντας με σεμνότητα και αγαπησιάρικη αφοσίωση ένα ρεπερτόριο με αναφορές στις κλασικές στιγμές του λαϊκού, η Χρύσπα ζεσταίνει την πίστα της Ιεράς Οδού με κεφάτη θηλυκότητα και ο Μάκης Δημάκης γυρνάει το μαγαζί ανάποδα, όπως μόνο ο ίδιος μπορεί.
![Οι πίστες της Ανάστασης για διονυσιακά ξενύχτια - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2535078/ANTYPAS_5596.jpg)
Στα βόρεια της διασκέδασης, πάλι, ο Αντύπας πρωταγωνιστεί στο «Εμπατή North» και απλώνει στην πίστα την κλάση ενός βετεράνου του κεφιού, έχοντας δίπλα του μια άκρως ηλεκτρισμένη Χριστίνα Κολέτσα σε φορτσάτα medleys δικών της και μη σύγχρονων hits αλλά και την αβυσσαλέου μαγνητισμού Αγγελική Ηλιάδη, που δίνει στο πρόγραμμα στροφές λαϊκές.
Ο άνθρωπος ο οποίος ανέλαβε να σηκώσει στην πλάτη του το μαγαζί που δέχτηκε το μεγαλύτερο χτύπημα από τις καραμπόλες των μεταγραφών του χειμώνα δεν χρειάζεται πολλά περισσότερα από ένα «Μωρό μου καλησπέρα» για να ξεσηκώσει τις πρώτες επιτραπέζιες επιδείξεις ευλυγισίας, ενώ συνθηματικοί ύμνοι όπως το «Ώρες ώρες» και γλεντζέδικες στροφές με κομμάτια όπως το «Σε γουστάρω πολύ» στέλνουν κύματα ενθουσιασμού στο μείγμα από γυναικοπαρέες, εργένηδες και βαριά νυχτοπερπατημένους θαμώνες, σκορπώντας μια εγρήγορση διονυσιακή στο μαγαζί, που θα λειτουργήσει εκτάκτως την Κυριακή του Πάσχα.