Πρωταγωνίστρια ενός προσεκτικά σχεδιασμένου μουσικού προγράμματος με την υπογραφή του επιφανούς καθηγητή εθνομουσικολογίας, Λάμπρου Λιάβα, η Ηρώ Σαΐα εντοπίζει τις μουσικές παράλληλες που συνδέουν την Αθήνα του σήμερα με το αστικό της παρελθόν, σε μια μελωδική αναδρομή στα αρχοντορεμπέτικα και λαϊκά τραγούδια των αστικών κέντρων της Αθήνας του 1950. Με σπουδαίους μουσικούς στο πλάι της, σε έναν χώρο που χαρακτηρίζεται από την οικειότητα και την άμεση επαφή καλλιτεχνών και θεατών που προσφέρει, η Ηρώ Σαΐα φέρνει στη σκηνή την σπουδαία κληρονομιά εμβλημάτων όπως η Μαίρη Λίντα ή η Σπεράντζα Βρανά, για μια ξεχωριστή μουσική εμπειρία κάθε Παρασκευή και Σάββατο στις «Ρίζες Κεραμεικός».
Συνεχίζει τα αρχοντορεμπέτικα η Ηρώ Σαΐα στις «Ρίζες – Κεραμεικός»
Η σειρά επιτυχημένων παραστάσεων στο νέο πολυχώρο «Ρίζες - Κεραμεικός» εξακολουθεί να ενώνει την Αθήνα του σήμερα με το αστικό της παρελθόν.