![Λαϊκά και αρχοντορεμπέτικα από την Ηρώ Σαΐα στις «Ρίζες - Κεραμεικός»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2532304/iro-rizes.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μια ξεχωριστή μουσική εμπειρία σε έναν ζεστό, οικογενειακό χώρο με φυσικό ήχο και άμεση επαφή των καλλιτεχνών με τους θεατές θα παρουσιάζει τον φετινό χειμώνα το «Μουσικό Δωμάτιο», η μουσική σκηνή του νέου πολυχώρου «Ρίζες – Κεραμεικός» - ένα ανακαινισμένο νεοκλασικό του Κεραμεικού, χωρισμένο σε τρία επιπέδα, στου οποίου το ισόγειο θα λειτουργεί Καφενείο – Ουζερί και στην ταράτσα το «Ποτοπωλείο με Θέα».
Αρχής γενομένης με την Ηρώ Σαΐα από 14 Δεκεμβρίου και κάθε Παρασκευή και Σάββατο του μήνα, σε ένα πρόγραμμα – αναδρομή στα αρχοντορεμπέτικα και τα λαϊκά των αστικών κέντρων της Αθήνας του 1950, το «Μουσικό Δωμάτιο» θα παρουσιάζει καθημερινά «συλλεκτικές μουσικές βραδιές» σε επιμέλεια του Λάμπρου Λιάβα. Μια ξεχωριστή μουσική εμπειρία σ’ έναν ζεστό οικογενειακό χώρο, με «φυσικό» ήχο και άμεση επαφή των καλλιτεχνών με τους θεατές, το πρόγραμμα του «Μουσικού Δωματίου» θα περιλαμβάνει επιλογές απ’ όλο το φάσμα της ελληνικής μουσικής (δημοτικά, ρεμπέτικα, λαϊκά και νεότερο ελληνικό τραγούδι) που φωτίζουν ιδιαίτερες πτυχές του ρεπερτορίου μέσα από θεματικές μουσικές παραστάσεις.
![Λαϊκά και αρχοντορεμπέτικα από την Ηρώ Σαΐα στις «Ρίζες - Κεραμεικός» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2532304/iro-rizes2.jpg)
Επιπλέον, το «Μουσικό δωμάτιο» θα δίνει βήμα σε νέους καλλιτέχνες και μουσικά σχήματα, αναζητώντας τη φρέσκια ματιά και τις σύγχρονες προτάσεις πάνω στο παραδοσιακό ρεπερτόριο. Έτσι, στις 20/12 η εξαιρετικά ταλαντούχα Ιφιγένεια Ιωάννου (τραγούδι και κανονάκι) μαζί με τον Δημήτρη Λάππα (κιθάρα) θα παρουσιάσουν «Τα Πειραγμένα», κλασικά ρεμπέτικα σε σύγχρονη αρμονική και ρυθμική επεξεργασία!
Επίσης, στις 19/12 ο Ηλίας Πλαστήρας, από τους σημαντικότερους νέους δεξιοτέχνες στο κλαρίνο, μαζί με την κομπανία του θα παρουσιάσουν επιλεγμένα «συλλεκτικά» ακούσματα από τη μουσική παράδοση της Ηπείρου. Παράλληλα, από τις 27/12 και δυο φορές τον μήνα θα παρουσιάζονται σε μια σειρά από «συλλεκτικές» παραστάσεις για ενήλικες τα κλασικά έργα του λαϊκού θεάτρου σκιών, με την έρευνα του Άθω Δανέλη και συνοδεία από ζωντανή μουσική αναβιώνοντας τις «Μουσικές του μπερντέ».
Στο ισόγειο του νεοκλασικού, κάθε μέρα εκτός Παρασκευής & Σαββάτου, στο τέλος των δίωρων εκδηλώσεων του «Μουσικού δωματίου», το καφέ – ουζερί θα φιλοξενεί ρεμπέτικα και μικρασιάτικα μουσικά σχήματα από νέους καλλιτέχνες, σε ήχο φυσικό και κλίμα παρεΐστικο, ενώ από το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ, η εξαιρετική μαγείρισσα Μαρία Γιακουμάτου φροντίζει για τα μεζεκλίκια και τα μαμαδίστικα σαγανάκια της ημέρας!
Παράλληλα, στο «Ποτοπωλείο», με υπέροχη θέα στην Ακρόπολη, θα σερβίρονται καφέδες, ελληνικά ροφήματα και ελαφρά γεύματα, ενώ ο bartender Γιώργος Πετρόπουλος θα προτείνει -πέρα από τις κλασικές επιλογές- και μοναδικά πρωτότυπα «ελληνο-κοκτέιλς», ενώ σε όλους τους χώρους οι γαστρονομικές προτάσεις «Ελλάδας γεύσεις» θα βασίζονται σε επιλεγμένα προϊόντα από μικρούς παραγωγούς, φάρμες, τυροκομεία και οινοποιεία απ’ όλη την Ελλάδα, με την επιμέλεια των σεφ Χρήστου Γλυμιδάκη και Γιώργου Καγιαλή.