![Πήγαμε στην πρεμιέρα του «Άλσους»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2532161/katerina-polemi.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με σωστό συμβολισμό και διάθεση παρεΐστικη σήκωσε αυλαία το νέο «Άλσος» την Πέμπτη 29/11, υποδεχόμενο στο κέντρο της σκηνής όχι τον ίδιο τον ενορχηστρωτή της νέας εποχής του, αλλά τους «Καινούργιους» του: υπογραμμίζοντας εμπράκτως τον αέρα ανανέωσης που ευαγγελίζεται ο χώρος για την ευρύτερη περιοχή, ο Διονύσης Σαββόπουλος κήρυξε την έναρξη με τους «Καινούργιους του Μήνα», στα πρότυπα ανάδειξης ταλέντων του πρώτου εμπνευστή του χώρου, του Γιώργου Οικονομίδη.
Οι Κατερίνα Πολέμη, Κατερίνα Ντούσκα και Βιολέτα Ικάρη ήταν οι εκλεκτές της παρθενικής βραδιάς, με την Ικάρη να δίνει ρεύμα στη σκηνή του «Άλσους» με τη δυναμική, στεντόρεια κι επιβλητική φωνή της και την Ντούσκα να δείχνει πώς ένα κορίτσι από τον παγωμένο Καναδά μπορεί να μας ζεστάνει την καρδιά χάρη στη βαθιά, φινετσάτη και μελωδική «one in a million» φωνή της (η ερμηνεία της στο «Συ μου χάραξες πορεία» σε κάνει να ανατριχιάσεις).
Η δε Κατερίνα Πολέμη ήταν το κυρίως πιάτο της βραδιάς και όχι άδικα: μυσταγωγία η downtempo εκδοχή της στο «Μινόρε της αυγής», καθώς με τσαμπουκά και νεύρο η γεννημένη στο Λονδίνο Ελληνοβραζιλιάνα μουσικός –που διαγράφει ήδη σημαντική πορεία– γέμισε τη σκηνή με ταμπεραμέντο, τσαγανό και άνεση, σε μια βραδιά που απέδειξε ότι το «Άλσος» ξεκινά με πήχη και φρόνημα υψηλά. Το σχήμα, πλην της Βιολέτας Ικάρη, την οποία θα αντικαταστήσει η Άννα Ψυχογιού, θα εμφανίζεται στο «Άλσος» όλες τις Πέμπτες του Δεκεμβρίου.