Ένα απ’ τα πιο ανατρεπτικά, αλλά ταυτόχρονα και εξαιρετικά οικεία μουσικά συγκροτήματα της ελληνικής σκηνής, έρχεται για το χειμερινό του ραντεβού με το αθηναϊκό κοινό από την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου, αλλά και κάθε Παρασκευή του μήνα, στη μουσική σκηνή της «Σφίγγας». Σε πλήρη σύνθεση και εφ’ όλης της ύλης, με μια μουσική αναδρομή στην πορεία τους, αλλά και τις αναφορές που την συνέθεσαν, την επηρέασαν και τη διαμόρφωσαν, οι Χαΐνηδες θα στήσουν τη δική τους σφιγγοφωλιά στο κέντρο της Αθήνας, για να θέσουν με τον σκωπτικό και παιγνιώδη τρόπο τους τα δικά τους αινίγματα δίπλα σ’ αυτά του καλότυχου αρχαίου δαίμονα της σκηνής που τους φιλοξενεί.
Μουσικό αντάρτικο απ’ τους Χαΐνηδες στη «Σφίγγα»
Η ιστορική μουσική σκηνή του κέντρου θα γεμίσει με το ανατρεπτικό τους πρόγραμμα.