![Updated | Ο Διονύσης Σαββόπουλος αποκαλύπτει το πρόγραμμα του Άλσους](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2531509/savvopoulos.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Update: Η πρεμιέρα του Άλσους μετακινείται για την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου, με τους «Καινούργιους του μήνα» που αυτήν τη φορά είναι η Βιολέτα Ίκαρη, η Κατερίνα Ντούσκα και η Κατερίνα Πολέμη. Παρουσιάζει και συνάδει επί σκηνής ο Διονύσης Σαββόπουλος.
![Updated | Ο Διονύσης Σαββόπουλος αποκαλύπτει το πρόγραμμα του Άλσους - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2531509/savvopoulos.jpg)
Μουσικές παραστάσεις, θεατρικά δρώμενα, πρωτοεμφανιζόμενα ταλέντα και πολλές, πολλές εκπλήξεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα Νοεμβρίου – Δεκεμβρίου για το αναβιωμένο «Άλσος» (Ευελπίδων 4, Κυψέλη), που θα ανάψει ξανά τα φώτα του στις 22 Νοεμβρίου, με διαφορετικές προτάσεις για σχεδόν κάθε μέρα της εβδομάδας: με τον Διονύση Σαββόπουλο, ιθύνοντα νου της επιστροφής του «Άλσους», να αναλαμβάνει τη σκηνή τα Σαββατοκύριακα παρουσιάζοντας αγαπημένα του «Τραγούδια των Άλλων», αλλά και τη Λίνα Νικολακοπούλου να υποδέχεται ως special guest τη Μαίρη Λίντα, αλλά και τους Βιολέτα Ικάρη, Ρία Ελληνίδου και Θάνο Ματζίλη ως σταθερούς της ερμηνευτές στα «Πιο Ωραία Λαϊκά» τις Παρασκευές. To πρόγραμμα περιλαμβάνει ακόμη παρουσιάσεις νέων ταλέντων (Πέμπτες) θεατρικές παραστάσεις (Τετάρτες), stand-up comedy (Τρίτες), αλλά και εμφανίσεις εκλεκτών καλεσμένων (Δευτέρες).
Υπενθυμίζουμε ότι το αναψυκτήριο των ‘50s που, υπό την ηγεσία του πολυσχιδούς παρουσιαστή, στιχουργού, ηθοποιού και… «κυνηγού ταλέντων», Γιώργου Οικονομίδη, ανέδειξε καλλιτέχνες όπως ο Χάρυ Κλιν, ο Γιώργος Βογιατζής, ο Κώστας Χατζής και πολλοί, πολλοί άλλοι, πριν κλείσει τις πόρτες του για πολλά, πολλά χρόνια, αποκτά φέτος δεύτερη ζωή, στα χέρια ενός φάρου της σύγχρονης καλλιτεχνικής μας κληρονομιάς: ο Διονύσης Σαββόπουλος, με πλειάδα εκλεκτών συνεργατών και σχέδια που καθρεφτίζουν το ανεξάντλητο μεράκι του, αναλαμβάνει να γεμίζει το κτήριο δημιουργία για επτά ημέρες την εβδομάδα, φιλοδοξώντας να μετατρέψει το «Άλσος» σε έμβλημα του Πεδίου του Άρεως ξανά, αλλά και ζωντανό σημείο συνάντησης μιας αρκετά ταλαιπωρημένης περιοχής.
Το πρόγραμμα έως 31 Δεκεμβρίου:
Σαββατοκύριακο
«Τα τραγούδια των άλλων»
Διονύσης Σαββόπουλος
Παρασκευή
«Τα πιο ωραία λαϊκά»
Διαλέγει, σχεδιάζει και διευθύνει η Λίνα Νικολακοπούλου
Νοέμβριος: Βιολέτα Ίκαρη - Ρία Ελληνίδου -Θάνος Ματζίλης. Gueststar: Μαίρη Λίντα
Πέμπτη
«Οι καινούργιοι του μήνα»
Διαλέγει και παρουσιάζει ο Διονύσης Σαββόπουλος. Υποστηρίζει ο «Μελωδία»
Νοέμβριος: Βιολέτα Ίκαρη – Κατερίνα Πολέμη – Κατερίνα Ντούσκα
Δεκέμβριος: Κατερίνα Πολέμη – Κατερίνα Ντούσκα - Άννα Ψυχογιού
Τα τραγούδια τους θα μεταδίδονται από τον «Μελωδία» όσο διαρκούν οι εμφανίσεις τους στο «Άλσος»
Τετάρτη
«Το θεατράκι του Άλσους»
Προσεχώς
Τρίτη: Stand up comedy
Δευτέρα: «Jour Fixe». Φίλοι καλλιτέχνες του θεάτρου και της μουσικής επισκέπτονται «Το Άλσος» για να παρουσιάσουν κάτι διαφορετικό.
Πριν τις γιορτές: Τσιτσάνης κ.α. στα γερμανικά!, Christian Ronig und sein Orchester
Στις γιορτές: Ρεβεγιόν, ορχήστρες χορού, ρεβύ πίστας, ατραξιόν. Table d’hote. Ένα πρόγραμμα εκπλήξεων.
«Το Άλσος» λειτουργεί καθημερινά και ως καφενείο για περιπατητές και γείτονες. Τα μεσημέρια της Κυριακής φιλοξενεί παραστάσεις Καραγκιόζη για μικρούς και μεγάλους, από τον ΑΘΩ ΔΑΝΕΛΛΗ. Το πρόγραμμα του «Άλσους» θα αλλάζει εντελώς, σχεδόν κάθε μήνα.