![Ο Διονύσης Σαββόπουλος μας οδηγεί στο Άλσος](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2531078/savvopoulos-dionyshs.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Παλιό στέκι – καινούρια παρέα» είναι το concept της αναβίωσης του Άλσους, που επιστρέφει στην πολιτιστική πραγματικότητα της Αθήνας με πολυσχιδές πρόγραμμα κάτω απ’ την μπαγκέτα του ασταμάτητου Νιόνιου.
Το αναψυκτήριο των ‘50s που, υπό την ηγεσία του πολυσχιδούς παρουσιαστή, στιχουργού, ηθοποιού και… «κυνηγού ταλέντων», Γιώργου Οικονομίδη, ανέδειξε καλλιτέχνες όπως ο Χάρυ Κλιν, ο Γιώργος Βογιατζής, ο Κώστας Χατζής και πολλοί, πολλοί άλλοι, πριν κλείσει τις πόρτες του για πολλά, πολλά χρόνια, αποκτά φέτος δεύτερη ζωή, στα χέρια ενός φάρου της σύγχρονης καλλιτεχνικής μας κληρονομιάς: ο Διονύσης Σαββόπουλος, με πλειάδα εκλεκτών συνεργατών και σχέδια που καθρεφτίζουν το ανεξάντλητο μεράκι του, αναλαμβάνει να γεμίζει το κτίριο δημιουργία για έξι μέρες την εβδομάδα, φιλοδοξώντας να μετατρέψει το «Άλσος» ξανά σε έμβλημα του Πεδίου του Άρεως και ζωντανό σημείο συνάντησης μιας αρκετά ταλαιπωρημένης περιοχής.
Με πρόγραμμα που θα διαρκέσει μέχρι το Πάσχα και την έννοια του καινούριου ως λέξη κλειδί, ο Νιόνιος θα παρουσιάζει ένα εναλλασσόμενο πολυθέαμα που θα πλέξει την αφρόκρεμα του σύγχρονου τραγουδιού και θεάτρου με τα νέα ταλέντα του αύριο, ενώ ανάμεσα στους ανθρώπους που θα σταθούν στο πλάι του, αναμένεται να είναι και η Λίνα Νικολακοπούλου, αναλαμβάνοντας τον ρόλο της οικοδέσποινας για μια μέρα κάθε βδομάδα.