![3 κλασικά λαϊκά πάλκα κουρδίζουν τα μπουζούκια τους](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2530981/xaroulalampraki.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το ταξίδι τους στο λαϊκό, το ρεμπέτικο και το παραδοσιακό ξεκινούν οι «Μουσικές Διαδρομές», το κλασικό ρεμπετάδικο της Πατησίων & Καλλιφρονά, από 6 Οκτωβρίου, με το μπουζούκι του επικεφαλής Κώστα Μήτσιου να δίνει ρυθμό στην Μαρία Σουλτάτου και τους Θοδωρή Μέρμηγκα και Μαρία Ψειροπούλου. Ρεμπέτικα, λαϊκά, παραδοσιακά και σύγχρονα εντεχνολαϊκά κάθε Παρασκευή και Σάββατο.
Η ιστορική «Αστροφεγγιά» (Κοντού 5 & Πατησίων) επιστρέφει με τη μεγάλη λαϊκή τραγουδίστρια Χαρούλα Λαμπράκη να συναντά τον δεξιοτέχνη του μπουζουκιού Σπύρο Πάτρα, κάθε Παρασκευή και Σάββατο από 13 Οκτωβρίου.
Τέλος στο αναλλοίωτο «Περιβόλι τ’ Ουρανού» στην Πλάκα, ο Στέλιος Διονυσίου και η Πίτσα Παπαδοπούλου θα πλαισιώσουν τον Χρήστο Νικολόπουλο σε λαϊκούς και ρεμπέτικους ρυθμούς, από 12 Οκτωβρίου κάθε Παρασκευή και Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.