![Ο Σταυρός του Νότου την ακούει λαϊκά](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2528574/193.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ρεμπέτικα και λαϊκά τραγούδια θα ξεσηκώσουν τον Σταυρό του Νότου Plus αυτήν την Παρασκευή 18 Μαΐου
![Ο Σταυρός του Νότου την ακούει λαϊκά - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2528574/193.jpg)
Έχοντας κλείσει 20 χρόνια μουσικής πορείας και οδεύοντας προς την τρίτη δεκαετία κομβικής και επιδραστικής παρουσίας στο ηχόχρωμα της πόλης, ο Σταυρός του Νότου συνεχίζει να φιλοξενεί και φέτος καλλιτέχνες που έχουν τιμήσει τις 3 σκηνές με την παρουσία τους τα προηγούμενα χρόνια, αλλά και να στηρίζει νέους, πρωτοεμφανιζόμενους και ανερχόμενους καλλιτέχνες που χρειάζονται έδαφος να παρουσιάσουν τις δημιουργίες τους.
Την Παρασκευή 18 Μαΐου, ο Σταυρός του Νότου Plus, με τον Μανώλη Πάππο στο μπουζούκι και το μικρόφωνο, την Ιουλία Καραπατάκη στο τραγούδι, τον Φώτη Σιώτα στο τραγούδι και το βιολί, και τον Γιώργο Φουντούκο στην κιθάρα, υποδέχεται το καλοκαίρι λαϊκά, σε μια βραδιά με κλασσικά τραγούδια της λαϊκής μουσικής, αλλά και κρυφά διαμάντια απ’ το θησαυροφυλάκιο του ρεμπέτικου.