Η τραγουδίστρια Ελευθερία Πάτση και η σεναριογράφος/στιχουργός/συγγραφέας –μεταξύ πολλών άλλων που έχει κάνει αυτό το δαιμόνιο κορίτσι– Μυρτώ Κοντοβά μοιάζουν πολύ. Όπως βέβαια λέει η Ελευθερία στο μουσικό τους project στο Plus του «Σταυρού του Νότου», η μόνη τους διαφορά είναι στις λέξεις: σε κάποιες καλοκαιρινές διακοπές στην Τζια εκείνη ζήταγε «κακάο» κι η Μυρτώ τη διόρθωνε ρωτώντας «εννοείς σοκολατούχο γάλα;» και ότι όταν παρήγγειλε «αλοιφές» σε ένα τσιπουράδικο η Μυρτώ της είπε «για αλοιφές να πας στο φαρμακείο»! Πέρα από τις λεξιλογικές τους διαφωνίες, η Ελευθερία είναι ένα κορίτσι της Θεσσαλονίκης όσο η Μυρτώ είναι ένα κορίτσι της Αθήνας (στο ανέκδοτο τραγούδι τους «Μέσα στη βροχή» φαντάζεσαι τη μία να περπατά στην Τσιμισκή και την άλλη στην Ερμού), ενώ και οι δύο μοιράζονται την αγάπη για το ελληνικό τραγούδι. Αυτήν τη διοχετεύουν σε ένα μουσικό πρόγραμμα φίνο κι εκλεκτικό, «για λαϊκά και κομιλφό κορίτσια και αγόρια», όπως το περιγράφουν.
Η Ελευθερία κάνει αθηναϊκό ντεμπούτο με άξονα τα τραγούδια που της έχει γράψει η Μυρτώ (το «Δεν έχω λόγια» έχει κυκλοφορήσει, ενώ στο setlist περιλαμβάνονται τα ανέκδοτα «Μέσα στη βροχή», «Αιγόκερως» και «Άγριο πάθος») και με μια σταχυολόγηση τραγουδιών που κλείνει το μάτι στους απενοχοποιημένους μουσικόφιλους: από τον «Γαϊδαράκο» της Αλίκης Βουγιουκλάκη (τον λέει παίζοντας κιθάρα) περνάμε στο «Έλα» της Τζένης Βάνου, το «Χωρίς δεκάρα» της Ελένης Βιτάλη και το «Εθνικό έλλειμμα» του Ορφέα Περίδη μαζί κάνουν ένα πολιτικοκοινωνικό σχόλιο, ενώ το «Χορέψετε χορέψετε» και το παραδοσιακό από την Κέα «Εμείς εδώ δεν ήρθαμε» σηκώνουν προς το τέλος τον κόσμο όρθιο.
Η σωστή φωνή της Ελευθερίας, το αισθητήριο της Μυρτώς, που φροντίζει να μην αφήσει τίποτε απέξω χωρίς να γίνεται σχολαστική (βάζει μέχρι και το «Ούτε με γνωρίζεις» των Τερμιτών και το «Θα φύγω, θα με χάσεις» του Γιώργου Μητσάκη), οι open ενορχηστρώσεις του Βαγγέλη Τούντα, τις οποίες υπηρετούν μουσικοί ένας κι ένας (Δημητριάδης, Πατσιώτης, Σιάμπος, Βασιλείου, Παχής, Σέρβος), μας κάνουν να προτείνουμε ολόθερμα να πάτε αυτήν την Κυριακή 10/12 στη δεύτερη παρουσίαση αυτού του feelgood project. Δεν έχουμε καταλήξει με ποιο τραγούδι θα αρχίσει η επανάσταση (όπως αναρωτιούνται τα δυο κορίτσια), αλλά είμαστε σίγουροι ότι με τέτοιες ολιστικές προτάσεις, όπου λεπτά νήματα ενώνουν δημιουργούς και εποχές, αναζωογονείται το ενδιαφέρον μας για το ελληνικό τραγούδι.