![4 πρεμιέρες με feelgood αέρα σε μουσικές σκηνές](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2524860/pjimage.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Αλέγρα και ενισχυμένα μουσικά προγράμματα από δημοφιλείς καλλιτέχνες ξεκινούν να παρουσιάζονται στις αρχές Δεκεμβρίου.
Μιχάλης Χατζηγιάννης
από Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου στο «Φως»
![4 πρεμιέρες με feelgood αέρα σε μουσικές σκηνές - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2524860/pjimage.jpg)
Ο pop τραγουδοποιός έχει κάνει δισκογραφικό comeback με τη Λίνα Νικολακοπούλου («Κράτα με εδώ», «Κοίτα με» και «Σε ποιον να πω το σ’ αγαπώ» με τη Δήμητρα Γαλάνη) και γράφοντας ένα τραγούδι για τη Μαλού. Επιστρέφει και στη σκηνή κάθε Παρασκευή και Σάββατο με μια μουσική παράσταση στην οποία θα συμπρωταγωνιστεί ο Θανάσης Αλευράς (ακόμη τον θυμόμαστε να μιμείται τη Νατάσσα Μποφίλιου στην «Ταράτσα του Φοίβου» και γελάμε) και τη σκηνοθετική επιμέλεια θα έχει η Ελένη Γκασούκα. Θα συμμετέχει επίσης η τραγουδίστρια Νεκταρήλια Τσομπάνογλου, που τον συνόδευε στις καλοκαιρινές συναυλίες του.
Imam Baildi
από Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου στο «PassPort Κεραμεικός»
Στο Upstairs ολοκληρώνουν την επετειακή περιοδεία για τα δέκα χρόνια τους, η οποία τους οδήγησε σε όλη την Ελλάδα και στο εξωτερικό. Η μπάντα του Ορέστη και του Λύσανδρου Φαληρέα, που συνέβαλε με τις feelgood ενορχηστρώσεις της να γίνει μόδα η ρετρό δισκογραφία, θα παρουσιάσει και υλικό από τον επερχόμενο δίσκο της. Από τη νεο-παραδοσιακή σκηνή προέρχονται οι ΚΑΛΤΑband, που θα ανοίγουν όλες τις Παρασκευές του Δεκεμβρίου τις εμφανίσεις των Imam Baildi.
Κωστής Μαραβέγιας
από Σάββατο 2 Δεκεμβρίου στο «Άνοδος Live Stage»
Ο παλαιομοδίτικα ρομαντικός, εξωστρεφής και νηφάλιος τραγουδοποιός βρίσκεται σε μια ακμαία φάση της καριέρας του μεταξύ τηλεόρασης (είναι coach στο «The Voice») και της σκηνής. Θα παρουσιάσει τις άλλοτε παιχνιδιάρικες κι άλλοτε γλυκόπικρες επιτυχίες του, από τη «Λόλα» μέχρι το «Ζεστό κρασί» από τον τελευταίο του δίσκο «Κατάστρωμα», συνδέοντάς τις με το offbeat χιούμορ του. Η μπάντα του, που δίνει στα τραγούδια του αυτό το feelgood χρώμα, αποτελείται από τους Νίκο Αγγλούπα, Άγγελο Αγγελίδη, Jim Staridas και Κρίτωνα Μπελλώνια. Οι προγραμματισμένες ημερομηνίες των εμφανίσεών του Κωστή Μαραβέγια είναι για όλα τα Σάββατα του Δεκεμβρίου (2, 9, 16, 23 και 30), αλλά αμφιβάλλουμε ότι θα είναι αρκετά για τους πολυάριθμους παλιούς και νέους fans του.
Πάνος Μουζουράκης
από Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου στο «Άνοδος Live Stage»
Σαν άλλος Δον Κιχώτης μεταμορφώνεται σε Δον Παναγιώτη και παρουσιάζει για λίγες Παρασκευές ένα πρόγραμμα «που θα μας λύσει όλα μας τα θέματα και θα μας δημιουργήσει καινούρια». Με τη συνδρομή του stand-up κωμικού και ηθοποιού Ζήση Ρούμπου, που γράφει τα κείμενα, του δεξιοτέχνη του μπουζουκιού Μιχάλη Παούρη, τον οποίο ο Al Di Meola έχει χαρακτηρίσει ως τον «πιο γρήγορο παίχτη εγχόρδων», και της Μυρτούς Ναούμ, η οποία βγήκε στο προσκήνιο χάρη στο περσινό «The Voice» έπειτα από ενδιαφέρουσες συνεργασίες, η πρόταση του Πάνου Μουζουράκη γι’ αυτήν τη σεζόν είναι η εξής: «Στήσαμε ένα πάρτυ, όπως αυτά τα παλιά που κάναμε στα σπίτια μας, αυτά που χορεύαμε, γελάγαμε και φλερτάραμε χορεύοντας μπλουζ. Αυτά που έλυναν ή έμπλεκαν ακόμα περισσότερο τα γκομενικά μας, αυτά που οι φίλοι άκουγαν το εσώψυχα μας και την μπουρδολογία μας. Αυτά που ο καθένας είχε την παραγγελιά του και πεταγόμασταν με ευκολία από τον Elvis στον Ζαμπέτα και από τον Σαββόπουλο στους Supertramp». Σκεφτόμαστε από τώρα ποια παραγγελιά θα κάνουμε...