![Μια νέα καλλιτεχνική παρέα επιχειρεί «Τρίτη έξοδο»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2524652/triti_eksodos_08_cs.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ξεχώρισαν στην Τέταρτη Ακρόαση Νέων Δημιουργών και Ερμηνευτών της Μικρής Άρκτου και αποφάσισαν να δημιουργήσουν μια καλλιτεχνική τριάδα. Πριν από λίγους μήνες ο συνθέτης Σπύρος Παρασκευάκος, ο –νεότατος!– στιχουργός Γιάννης Βασιλόπουλος και η ερμηνεύτρια Δήμητρα Σελεμίδου (την ακούσαμε στο πλευρό του Μάριου Φραγκούλη στις καλοκαιρινές συναυλίες του και στη συναυλία με έργα Μάνου Χατζιδάκι στο Ηρώδειο τον Σεπτέμβριο) κυκλοφόρησαν την πρώτη κοινή δισκογραφική δουλειά τους. Της έδωσαν μάλιστα τον τίτλο «Τρίτη έξοδος» για να σηματοδοτήσουν την εξέλιξη αυτής της παρέας σε μια ξεχωριστή προσωπικότητα. Σε αυτόν το δίσκο, όπου τις ενορχηστρώσεις έκανε ο Γιώργος Ανδρέου, συμμετέχει και ο Φοίβος Δεληβοριάς στο ντουέτο «Ο μόνος και η μόνη».
Η πολύ ενδιαφέρουσα και σύγχρονη «Τρίτη έξοδος» θα είναι το βασικό υλικό στις δύο εμφανίσεις της τριάδας τη Δευτέρα 6 και 13 Νοεμβρίου στο Upstairs του «PassPort Κεραμεικός». Θα παρουσιάσουν επίσης τραγούδια από την πρώτη δισκογραφική δουλειά του Παρασκευάκου, «Απ’ το μηδέν», καθώς και διασκευές τραγουδιών που τους έχουν εμπνεύσει και έχουν διαμορφώσει την καλλιτεχνική τους ταυτότητα. Μαζί τους θα έχουν την πρώτη Δευτέρα τον Φοίβο Δεληβοριά και τους Μιχάλη και Παντελή Καλογεράκη, ενώ τη δεύτερη την Παυλίνα Βουλγαράκη και τη Μυρτώ Βασιλείου.
Άκουσε το δίσκο «Τρίτη έξοδος»: