![Ο Γιώργος Σαμπάνης για πέμπτη χρονιά στο «Acro»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2524597/ACROFINALbanner.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Από το κλείσιμο της περασμένης σεζόν και μέχρι τώρα, που ο συνθέτης και ερμηνευτής επιστρέφει στο «Acro», με την υπογραφή του Γιώργου Σαμπάνη έχουν κυκλοφορήσει το «Για κάποιο λόγο» του Νίκου Οικονομόπουλου, το «Αλλού εσύ» του Πάνου Κιάμου και ο δίσκος «Φυλακή υψίστης ασφαλείας» με ερμηνευτές τον Γιώργο Νταλάρα (ο οποίος μάλιστα χαρακτήρισε τον απαιτητικό συνθέτη «καταστροφέα των φωνών») και τον Μπάμπη Στόκα, ενώ αναμένεται ένα καινούργιο τραγούδι της Καίτης Γαρμπή.
Πέρα από την πλούσια συνθετική του δραστηριότητα, ο entertainer Σαμπάνης θα βρεθεί από την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου στο στέκι του, για να «λιώσει πάνω στη σκηνή», όπως μας είχε πει σε πρόσφατη συνέντευξή μας, και να συμπαρασύρει το φανατικό του κοινό, που έρχεται και ξαναέρχεται βιώνοντας το πρόγραμμα ως ένα πάρτι. Το σχήμα που θα πλαισιώνει τον Σαμπάνη είναι εντελώς ανανεωμένο, όπως συνηθίζεται κάθε σεζόν: μαζί του θα βρίσκονται η Μελίνα Μακρή, τέως τραγουδίστρια των Vegas, ο Steven Τριανταφυλλίδης, frontman της pop rock μπάντας My Excuse, η Θωμαή Απέργη, οι Goin’ Through ως special guests και η Ράνια Κωστάκη για το καθιερωμένο DJ set.
Ως δηλωμένος σινεφίλ, ο Σαμπάνης έχει φροντίσει και φέτος η αφίσα του σχήματος να μεταφέρει μια κινηματογραφική αίσθηση...