![Καλοκαιρινή όαση με ευχάριστο soundtrack στο downtown](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2522888/A_Babali_Quarderinas_Press_2_photo_Olga_Malea.png?quality=81&404=default&v=4)
Με τα φυτά της ελληνικής χλωρίδας, τα αντίγραφα αρχαίων ελληνικών αγαλμάτων και το –σχεδιασμένο από τον Ερνέστο Τσίλερ– Ιλίου Μέλαθρον, ο κήπος και το café του Νομισματικού Μουσείου είναι από εκείνα τα σημεία όπου καταφεύγεις για να ξεχάσεις ότι βρίσκεσαι στο κέντρο της Αθήνας. Δεν είναι όμως μόνο το καλαίσθητο σκηνικό που διευκολύνει την απόδρασή σου, αλλά και το soundtrack. Εδώ αγαπούν την jazz, τη funk, τη soul και άλλα ευχάριστα στο αυτί ακούσματα από το ελληνικό και το διεθνές ρεπερτόριο. Τα live events του Ιουλίου και του Αυγούστου (με κερασάκι στην τούρτα το απολαυστικό event της αυγουστιάτικης πανσελήνου) είναι από τις πιο ευχάριστες δραστηριότητες που μπορεί να κάνει όποιος παραμείνει στην πόλη.
Την Πέμπτη 20 Ιουλίου, το George Spanos Trio (Γιώργος Σπανός, Νίκος Καπηλίδης, Γιώργος Πολίτης) και ο ερμηνευτής Σπύρος Κλείσσας αναμειγνύουν υλικό του τρίο (πιο πρόσφατη δουλειά το αναγνωρισμένο άλμπουμ «Blue Passion») με διασκευές από ένα φάσμα που εκτείνεται από τον Απόστολο Καλδάρα και τον Μανώλη Χιώτη μέχρι τον Miles Davis και τους Led Zeppelin, ενώ καταλήγουν σε ένα αφιέρωμα στον Μίμη Πλέσσα. Την Πέμπτη 27 Ιουλίου, η Ματθαία Σπιταδάκη και η μπάντα της (Ελένη Αλεξαντωνάκη, Αργύρης Έξαρχος, Φίλιππος Ζεϊμπεκόγλου) παρουσιάζουν το project Passatempo + Cola για να... περάσει η ώρα χορεύοντας με διασκευές από το δημοτικό μέχρι το σύγχρονο pop ρεπερτόριο πάνω σε απροσδόκητους ρυθμούς. Την Πέμπτη 3 Αυγούστου το Nikos Chatzitsakos Quartet (Τάκης Πατερέλης, Δημήτρης Αγγελάκης, Νίκος Χατζητσάκος, Ιάσoνας Γουάστωρ) υπόσχεται μια ατμοσφαιρική βραδιά με jazz, είτε από τις πρωτότυπες συνθέσεις του κουαρτέτου του Νίκου Χατζησάκου είτε από το Great American Songbook. Κάτω από την πανσέληνο, την Παρασκευή 7 Αυγούστου, θα εμφανιστεί το Quarderinas Quartet (Ανδριάνα Μπάμπαλη, Βασιλική Μαζαράκη, Μαρί Χασάπη, Εύη Μάζη) με πρωτότυπες ενορχηστρώσεις κομματιών της επικεφαλής του σχήματος, τραγουδιών από όλο τον κόσμο ή και επιτυχιών της Indila και του Σάκη Ρουβά! Τέλος, την Πέμπτη 10 Αυγούστου, το Sera Bellos Vocal Quartet θα φέρει λίγη από τη μαγεία του Great American Songbook, του αμερικανικού μιούζικαλ, της soul και της jazz μέσα από τις φωνές της Ξένιας Nτάνιας και της Monique Kabasele. Όλα τα live events στο café του Νομισματικού Μουσείου ξεκινούν στις 21:00.
Άκου μουσική από τα σχήματα που θα εμφανιστούν στο café του Νομισματικού Μουσείου: