![Ο Χρήστος Μάστορας μας προσκαλεί σε ένα μεγάλο party με τις ΜΕΛΙSSES](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2522317/fotomelisses.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μετά την τρομακτική επιτυχία στο «Box», οι ΜΕΛΙSSES, η νεανική μπάντα που δεν φοβάται τις προκλήσεις (ρωτήστε την Καμεράτα γι’ αυτό), βρίσκονται σε ένα ασταμάτητο road trip κάνοντας συναυλίες σε όλη την Ελλάδα. Την Παρασκευή 23 Ιουνίου στις 22:00 φτιάχνουν ένα party zone στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Αυτή θα είναι η μοναδική προσωπική καλοκαιρινή τους συναυλία στην Αθήνα και μ’ αυτή την αφορμή ο Χρήστος Μάστορας μας μιλάει για όσα θα ακούσουμε στο Ξέφωτο, για τα επόμενα σχέδια στο «Box» και στη δισκογραφία, καθώς και για τη συναυλία που δεν θα ξεχάσει ποτέ.
![Ο Χρήστος Μάστορας μας προσκαλεί σε ένα μεγάλο party με τις ΜΕΛΙSSES - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2522317/fotomelisses.jpg)
Χωρίς να χαλάς τις εκπλήξεις, προετοίμασέ μας για τη συναυλία.
Είμαστε πάρα πολύ ευτυχισμένοι και χαρούμενοι που έχουμε τη δυνατότητα να παίξουμε σ’ αυτό τον υπέροχο χώρο. Το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος είναι μία μοναδική όαση πολιτισμού στην Αθήνα και θεωρώ μεγάλη μας τιμή που θα εμφανιστούμε εκεί. Όταν μας έγινε η πρόταση αποφασίσαμε ότι αυτή η συναυλία θα είναι η μόνη που θα κάνουμε στην Αθήνα. Θέλουμε να είναι πολύ ξεχωριστή και χαιρόμαστε που έχει ελεύθερη είσοδο. Θα είναι ένα μεγάλο party, γι’ αυτό και της δώσαμε τον τίτλο Party Zone. Θα πούμε τραγούδια από την προσωπική μας δισκογραφία, ενώ θα συμπεριλάβουμε και διασκευές που αγαπάμε πολύ. Κάποιες απ’ αυτές θα τις παρουσιάσουμε για πρώτη φορά ζωντανά στον κόσμο κι ελπίζουμε ότι θα σας αρέσουν.
Μου έχεις πει ότι λατρεύετε τις συναυλίες. Πόσο διαφορετικές είναι οι ΜΕΛΙSSES σ’ έναν συναυλιακό χώρο και σ’ ένα μαγαζί;
Σε ένα μαγαζί υπάρχει περισσότερο άγχος να «κρατήσεις» τον κόσμο παρουσιάζοντας ένα set list με back-to-back επιτυχίες. Στις συναυλίες, από την άλλη, δημιουργείς ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα, μία αφήγηση με αρχή, μέση και τέλος. Όπου κι αν εμφανιζόμαστε πάντως, έχουμε στο μυαλό μας ότι ο κόσμος θέλει να διασκεδάσει και να ψυχαγωγηθεί.
Ποια συναυλία σου έχει μείνει αξέχαστη;
Των Deep Purple, που είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα. Στον Λυκαβηττό, τον Σεπτέμβριο του 2001.
Πώς χτίσατε την επιτυχία του «Box»; Τι θα αλλάξετε την επόμενη σεζόν;
Η επιτυχία του «Box» είναι μία απόλυτα συλλογική δουλειά, ένα ρολόι που αποτελείται από δεκάδες μικρά και μεγάλα κομμάτια. Όταν δουλεύουν όλα καλά, μόνο τότε το ρολόι δείχνει σωστά την ώρα. Εκτός απ’ αυτό, στην ατμόσφαιρα του «Box» υπάρχει κάτι το νεανικό και το φευγάτο, μία τρέλα που προσπαθούμε να την εκμεταλλευτούμε δημιουργικά. Ίσως να προτιμούσα να μην αναλύσω πολύ την επιτυχία, γιατί θα χανόταν η μαγεία. Κάθε χρόνο, πάντως, προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι, να μην επαναπαυόμαστε και να παρουσιάζουμε ένα διαφορετικό πρόγραμμα. Φέτος θα γίνουν πολλές αλλαγές, στα φώτα, στον ήχο, στον εξώστη. Επίσης έχουμε σκεφτεί την κεντρική ιδέα του προγράμματος, αλλά ας κάνετε λίγη υπομονή. Από κοντά, σε λίγους μήνες… (γέλια)
Ετοιμάζετε καινούργιο δίσκο. Μπορούμε να μπούμε σε λεπτομέρειες;
Μέσα στο 2017 θα κυκλοφορήσουμε τον πέμπτο δίσκο μας. Αυτήν τη στιγμή που μιλάμε είμαστε κυριολεκτικά στο δρόμο γυρίζοντας όλη την Ελλάδα για συναυλίες. Ταξιδεύοντας με βαν, πλοία και αεροπλάνα σκαρώνουμε παράλληλα και καινούργια τραγούδια. Λέει ο ένας μία μελωδία, λέει ο άλλος ένα στίχο και προχωράμε. Πάντα έχουμε μαζί μας μια κιθάρα για να τα δοκιμάσουμε!
Δες το βίντεο κλιπ του τραγουδιού «Το κύμα» και ένα βίντεο από το «Box»:
Το Summer Nostos Festival διοργανώνεται και χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και διεξάγεται στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος με ελεύθερη είσοδο σε όλες τις εκδηλώσεις. Δες το πρόγραμμα εδώ.