![Δευτέρα σημαίνει Μαρία Παπαγεωργίου στον «Σταυρό»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2520913/Photo_Maria1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Πριν από τέσσερα χρόνια ανακαλύπταμε στο Club του «Σταυρού του Νότου» ένα κορίτσι με πολύπλευρη φωνή (πότε τρεμάμενη από την ευαισθησία, πότε βροντερή από την οργή) και μια μουσική παιδεία η οποία διοχετευόταν σε καταπληκτικές διασκευές – η Μαρία Παπαγεωργίου είχε ήδη στο ενεργητικό της δύο δίσκους με τον Αλέξανδρο Εμμανουηλίδη και δισκογραφικές συνεργασίες με τον Μίλτο Πασχαλίδη και την Ελεωνόρα Ζουγανέλη. Τα χρόνια πέρασαν, η Μαρία έκανε κι άλλα δισκογραφικά βήματα με το EP «3º» και το άλμπουμ «Μνήμη», ενώ η Δευτέρα στον «Σταυρό» καθιερώθηκε ως σταθερό live ραντεβού.
Από τις 24 Απριλίου η Μαρία θα εμφανιστεί στο Club του «Σταυρού» για άλλα τρία δευτεριάτικα βράδια, με αφορμή την κυκλοφορία ενός νέου δίσκου με τίτλο «4 ΧΡόΝΙΑ ΔΕΥΤέΡΑ», ο οποίος περιέχει ζωντανές ηχογραφήσεις από τις εμφανίσεις στον συγκεκριμένο χώρο – μαζί της θα βρίσκονται οι Κοσμάς Λαμπίδης, Ντίνος Μάνος, Νίκος Παπαβρανούσης, Σταύρος Ρουμελιώτης και Χρήστος Τόλης. Όσοι έχετε δει τη Μαρία θα προετοιμάζεστε ασφαλώς για το τελετουργικό της συμμετοχής στον «Τρελό», που κλείνει το πρόγραμμα. Όσοι πάλι όχι, ετοιμαστείτε για ένα live που θα σας γίνει συνήθεια.