![Η Αλέκα Κανελλίδου (ξανα)τραγουδά Γιάννη Σπανό](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2519795/spakan.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το 1976 κυκλοφορούσε ο δίσκος «Η Αλέκα Κανελλίδου τραγουδά Γιάννη Σπανό» με ένα ασπρόμαυρο εξώφυλλο και τραγούδια όπως τα «Οι νόμοι», «Δεν είσαι ο πρώτος» και «Ήρθε ένας φίλος» – τους στίχους στα περισσότερα υπέγραφε ο Πυθαγόρας. Αυτά τα τραγούδια είναι η βάση για μία σκηνική επανασύνδεση, από την Παρασκευή 3/3 και κάθε Παρασκευή του Μαρτίου στο «Γυάλινο Μουσικό Θέατρο». Πάνω σε αυτά, οι δύο καλλιτέχνες, η ερμηνεύτρια με τα τζαζ ηχοχρώματα στη φωνή και ένας συνθέτης-σχολή στο μελωδικό τραγούδι, θα κάνουν επιλογές από την προσωπική τους διαδρομή και θα ξανασυναντηθούν σε αναπάντεχες διασκευές λαϊκών τραγουδιών.