![Επόμενες πρεμιέρες στη «Σφίγγα»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2519373/mpasis.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η «Σφίγγα» έχει επιστρέψει αυτήν τη σεζόν στα μουσικά δρώμενα της πόλης με πολλή όρεξη κι αυτό το αποδεικνύει το πολυσυλλεκτικό της πρόγραμμα. Σημειώστε τις δύο επόμενες πρεμιέρες σε αυτό το φιλικό μουσικό στέκι. Ο Δημήτρης Μπάσης έχει αφήσει το σημάδι του στην ελληνική μουσική με πρωτότυπα τραγούδια του όπως οι «Ψίθυροι καρδιάς» και η «Ζωή» ή με φανταστικές επανερμηνείες όπως στο «Σπασμένο καράβι». Όλα αυτά από το ρεπερτόριό του, μαζί με μία πρόγευση από το δίσκο που ετοιμάζει (τον έχει προαναγγείλει το «Τι τα θέλεις») και διασκευές που χρωματίζονται από τη λαϊκή φωνή του, θα τα παρουσιάσει το Σάββατο 18/2, 25/2 και 4/3 – μαζί του η Δήμητρα Σταθοπούλου.
![Επόμενες πρεμιέρες στη «Σφίγγα» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2519373/karakasi.jpg)
Η Ελένη Καρακάση αποκαλύπτει μία μακάβρια αλήθεια στη μουσική της παράσταση «Τα θανατερά» από την Τρίτη 7/2: «όταν το μισό ελληνικό τραγούδι τραγουδούσε τον έρωτα, το άλλο μισό τραγουδούσε το θάνατο και το χαιρόταν!» Με κατάμαυρο χιούμορ, η ηθοποιός τραγουδάει «Να πεθάνεις», «Πάντα γελαστοί», «Με σκότωσε γιατί την αγαπούσα», «Βρέχει φωτιά στη στράτα μου», «Ο Χάρος βγήκε παγανιά» και άλλα... δυσοίωνα τραγούδια των Βαμβακάρη, Παγιουμτζή, Θεοδωράκη, Μικρούτσικου, Αλκαίου κ.ά. Καλεσμένοι της ο Παναγιώτης Πετράκης (7/2), ο Γιάννης Κρητικός (21/2) και ο Μιχάλης Μαρίνος (28/2).
![Επόμενες πρεμιέρες στη «Σφίγγα» - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2519373/eden.jpg)
Δύο ακόμη ημερομηνίες για να επισκεφτείτε τη «Σφίγγα». Το Σάββατο 11/2 είναι η τελευταία ευκαιρία για να ακούσετε εδώ τον post μικρασιάτικο ήχο της Ελένης Τσαλιγοπούλου και των Boğaz Musique, σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα προγράμματα της σεζόν, που θα δονεί το σώμα αλλά και το μουσικό αισθητήριο.
Ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου, την Τρίτη 14/2, μία εκλεκτή ομάδα καλλιτεχνών περπατάει στα μονοπάτια του έρωτα με τη μουσική παράσταση «Ό,τι αγαπήσαμε». Η ερμηνεύτρια με το ιδιαίτερο ηχόχρωμα Αναστασία Έδεν, την οποία είχαμε ξεχωρίσει από τη συμμετοχή της στη Σπείρα Σπείρα, ο Σταμάτης Κραουνάκης, ο συνθέτης Άρης Βλάχος, ο Μάνος Ελευθερίου σε ρόλο αφηγητή και μια ευρηματική και τολμηρή electro-jazz μπάντα υπόσχονται ένα βαθιά ερωτικό live.