![Πετώντας ψηλά με τον Ηλία Βρεττό](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2519274/_MG_0025.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η φωτεινή, μοντέρνα είσοδος του «Vertu» σού ανοίγει τη διάθεση και σε προετοιμάζει για την ατμόσφαιρα του χώρου. Ακριβώς πάνω από το «Posidonio» έχει δημιουργηθεί ένας χώρος άνετος και χαρούμενος (πολύ άσπρο, πολύ ροζ, αλλά και φλοράλ και ριγέ σχέδια στα υφάσματα των καναπέδων). Μέσα στο χειμώνα, το «Vertu» θυμίζει καλοκαίρι (αυτή την ευχάριστη αύρα ενισχύει το τεράστιο παράθυρο που βλέπει παραλιακή), ένα posh club στο Ντουμπάι, στο Μαϊάμι ή στο Μόντε Κάρλο, αλλά κι ένα new retro σκηνικό, με ασύμμετρα σχέδια στους τοίχους και ντισκομπάλες που αλλάζουν χρώμα, βγαλμένο από το σύμπαν των Daft Punk.
Όσοι προτιμούν να βρίσκονται στο επίκεντρο της δράσης επιλέγουν τους καναπέδες γύρω από τη σκηνή, για λίγη απομόνωση και γενική επίβλεψη των δρώμενων προτείνεται η σειρά με τις λόζες κατά μήκος του τοίχου απέναντι από τη σκηνή, ενώ σε σωστό σημείο, προς την πλευρά του παραθύρου, βρίσκεται το μπαρ – παντού θα εξυπηρετηθείς από το νεαρής ηλικίας, γρήγορο προσωπικό που διαθέτει επαγγελματισμό και προλαβαίνει τις επιθυμίες σου.
Με λίγα λόγια, το σκηνικό είναι ό,τι πρέπει για το κλαμπίστικου ύφους πρόγραμμα που παρουσιάζει ο Ηλίας Βρεττός με τη συνδρομή του DJ Νίκου Μάρκογλου, ο οποίος γίνεται ο συνδετικός κρίκος μεταξύ των live μερών επιλέγοντας ξένο EDM, pop ελληνικά και ηλεκτρονικοποιημένες εκδοχές λαϊκών τραγουδιών, καθώς και των REC.
Η urban μπάντα των Άρη Λουμάκη, Xenia Evven και Mike Vasiliadis επιλέγει το μαύρο χρώμα για τις εμφανίσεις της και ανακατεύει σε ένα ξέφρενο medley τις επιτυχίες των εκατομμυρίων views «Σώσε με» και «Chocolat (Το χρώμα)», το «Παιδί γενναίο» του Αργυρού σε dubstep εκδοχή, «How deep is your love», Νίνο και ΜΕΛΙSSES. Xenia και Mike διαθέτουν αξιοθαύμαστες φωνές και θα το διαπιστώσετε σε πολλά σύντομα soli τους ανάμεσα στα βροντερά beats.
Με την είσοδο του Ηλία Βρεττού (θαυμάσια επιλογή το ασύμμετρο μαύρο σακάκι) ενεργοποιείται μια «φωτεινή βροχή», δηλαδή η φωτιστική εγκατάσταση στην οροφή που δίνει τη δυνατότητα για εντυπωσιακούς 3D σχηματισμούς. Ο Βρεττός βρίσκεται στο στοιχείο του μέσα στο live clubbing concept, αφού διοχετεύει τη δεδομένη ενεργητικότητά του σε εναλλαγές ανάμεσα σε επιτυχίες του από την εποχή που τραγουδούσε σε πίστες, τα καινούργια του τραγούδια με τα ατακαριστά ρεφρέν («Και πετάω ψηλά»), διασκευές όπως το «Μόνο εξ επαφής» με εισαγωγή το «Gangsta's paradise», και λαϊκά – ο άπαυστος ρυθμός και η ποικιλία κάνουν το νεαρόκοσμο να χορεύει και να βρίσκεται σε εμφανώς καλή διάθεση.
Δείτε φωτογραφίες από το «Vertu» (©Δημήτρης Τσίτσος):
![Πετώντας ψηλά με τον Ηλία Βρεττό - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2519274/_MG_0025.jpg)