![Ελένη Τσαλιγοπούλου: Η μουσική μέσα της](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2518531/tsaligosfigga.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Είμαστε οι Boğaz Musique», συστήνεται η Ελένη Τσαλιγοπούλου στην αρχή της βραδιάς στη «Σφίγγα», δηλώνοντας ξεκάθαρα ότι έχει ενσωματωθεί πλήρως σ’ αυτή την ομάδα των έξι μουσικών ως η frontwoman τους αντί να εμφανίζεται ως μια ερμηνεύτρια με τρεις δεκαετίες πίσω της που απλώς συνοδεύεται από μια μπάντα. Μαζί με τους Boğaz Musique, η Τσαλιγοπούλου διαμορφώνει εδώ και μερικά χρόνια έναν «post μικρασιάτικο» ήχο, που τη διαπερνά σ’ όλη τη διάρκεια του live, κάνοντας σημεία του σώματός της να τινάζονται ηλεκτρισμένα, εκείνη να βγάζει τα παπούτσια της, να τραγουδάει όρθια στις καρέκλες των μπροστινών τραπεζιών και στη συνέχεια να κινείται ξυπόλητη απ’ τη μια άκρη της πλατείας στην άλλη.
![Ελένη Τσαλιγοπούλου: Η μουσική μέσα της - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2518531/tsaligosfigga2.jpg)
Το πρόγραμμα ξεκινάει με το ατμοσφαιρικό, μακεδονίτικο παραδοσιακό τραγούδι «Ο χαλασμός της Νάουσας», με το «Μοσχολούλουδο» και τα «Χρώματα», για να ακολουθήσουν hits, ένα preview του επερχόμενου δίσκου της (απ’ αυτόν ένα rock κομμάτι του Αριστείδη Χατζησταύρου), αλλά και τραγούδια που δεν έμπαιναν τα τελευταία χρόνια στα setlists («Σώπα κι άκουσε», «Καθρέφτες», «Πείσμα»). Στο δεύτερο, ξέφρενο μέρος οι ενορχηστρώσεις φρεσκάρουν ταλαιπωρημένα από την πολλή χρήση λαϊκά τραγούδια (από «Το φεγγάρι κάνει βόλτα» και την «Παξιμαδοκλέφτρα» μέχρι το «Φάνταζες σαν πριγκιπέσσα» και το «Μην κάνεις όνειρα τρελά»). Στο τέλος σκεφτόμουν πόσο τυχερή είναι η Τσαλιγοπούλου που συναντήθηκε με τους Bogaz Musique, εκείνοι με την Τσαλιγοπούλου κι εμείς με ένα μουσικό project δημιουργικό, χορταστικό και αναζωογονητικό.
Οι Boğaz Musique αποτελούνται από τους: Σπύρο Χατζηκωνσταντίνου, Αριστείδη Χατζησταύρου, Αποστόλη Τσαρδάκα, Χάρη Κελλάρη, Αλέκο Σπανίδη, Αργύρη Διαμαντή. Η «Σφίγγα» θα λειτουργήσει την προ-παραμονή (Παρασκευή 23/12 και 30/12) και την παραμονή (Σάββατο 24/12 και 31/12) Χριστουγένων και Πρωτοχρονιάς. Ειδικά την παραμονή της Πρωτοχρονιάς θα υπάρχει μενού για όσους το επιθυμούν.