![Στη «Βαβέλ» της Νατάσσας Μποφίλιου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2512308/bofilioubabel.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Από το Σάββατο 5/3 στον «Βοτανικό Live Stage», η αχώριστη καλλιτεχνική τριάδα της Νατάσσας Μποφίλιου, του Θέμη Καραμουρατίδη και του Γεράσιμου Ευαγγελάτου παρουσιάζει τη μουσική παράσταση «Βαβέλ». Βασίζεται στον ομότιτλο δίσκο που θα κυκλοφορήσει παράλληλα με τις εμφανίσεις από τη Feelgood Records και, όπως καταλαβαίνουμε από το σημείωμα που τη συνοδεύει, αντανακλά την καλλιτεχνική και προσωπική εξέλιξη της τριάδας σε συνάρτηση με τις αλλαγές στο πρόσωπο της πόλης. Μια μουσική παράσταση και ένας δίσκος που περιμένουμε με ανυπομονησία από μία ερμηνεύτρια και μια ομάδα που βρίσκεται στο τιμόνι της νέας γενιάς.
Η «Βαβέλ» είναι η Αθήνα του 2016 όπως την είδαμε με τα μάτια μας τα χρόνια που μεσολάβησαν από τις «Ημέρες του φωτός». Είναι οι νέες εμπειρίες, οι αναθεωρήσεις, οι αποχαιρετισμοί και τα καλωσορίσματα. Είναι η ωριμότητά μας και η εξέλιξη της σχέσης μας με το τραγούδι ως φόρμα, μορφή έκφρασης και μέσο ψυχαγωγίας. Είναι ο τρόπος που ξαναγνωρίσαμε ο ένας τον άλλον κι ανανεώσαμε τους όρκους αιώνιας πίστης. Όλα αυτά θέλουμε να παρουσιάσουμε στη σκηνή του «Βοτανικού», την οποία διαμορφώσαμε ειδικά για να φιλοξενήσει το αλλόκοτο καινούργιο σύμπαν μας. Είναι μια παράσταση στημένη ακριβώς όπως φανταστήκαμε ότι θέλουμε να παρουσιάσουμε τα νέα τραγούδια μας στους φίλους μας. Σ’ αυτό μας το εγχείρημα καλωσορίζουμε τον Άγγελο Τριανταφύλλου (σ.σ. ο σκηνοθέτης της παράστασης), που μας άκουσε με υπομονή και ανέλαβε να δώσει στο όραμα μας την ατμόσφαιρα και τις εικόνες που ζητούσε για να αποκτήσει σώμα, αλλά και μια νέα ομάδα μουσικών που πλάι στους σταθερούς μας συνεργάτες θα ανανεώσει τον ήχο αυτής της παράξενης καινούργιας πολιτείας. Στη δική μας «Βαβέλ» εξαργυρώνονται όλες οι γλώσσες, αρκεί να μιλάνε αληθινά. Ανυπομονούμε να σας ξεναγήσουμε στον καινούργιο μας κόσμο. Νατάσσα Μποφίλιου – Θέμης Καραμουρατίδης – Γεράσιμος Ευαγγελάτος
Τα εισιτήρια ξεκινούν από 13€. Online κρατήσεις μπορείτε να κάνετε εδώ.