Μας αρέσει να επαναλαμβανόμαστε όταν έχουμε να προτείνουμε κάποιον καλλιτέχνη που κάνει σοβαρή δουλειά. H Μαρία Παπαγεωργίου είναι μια τέτοια περίπτωση: θα μπορούσαμε να γράψουμε πολλά για τη φωνή και την ευαισθησία της, που ξεκλειδώνουν τα συναισθήματα, καθώς και για τη δημιουργικότητα των διασκευών της, σε συνεργασία με μια εξίσου ανήσυχη μπάντα, που φέτος αποτελείται από τους Κοσμά Λαμπίδη, Ντίνο Μάνο, Νίκο Παπαβρανούση, Σταύρο Ρουμελιώτη και Χρήστο Τόλη.
Όλα αυτά είναι προτιμότερο να τα ανακαλύψετε κάθε Δευτέρα στο Club του «Σταυρού του Νότου», όπου παρατείνονται οι εμφανίσεις της Παπαγεωργίου – θεωρούμε ότι αυτό είναι ένα υποδειγματικό live για πολλές επαναλήψεις. Θα ακούσετε επιλογές από τους δύο δίσκους που έχει κάνει με τον Αλέξανδρο Εμμανουηλίδη («Όμορφοι και ηττημένοι», «Άβουλο θεριό») καθώς και από το συλλεκτικό EP «3˚», διασκευές παραδοσιακών και έντεχνων τραγουδιών, και ένα preview της «Μνήμης», του πρώτου προσωπικού ολοκληρωμένου δίσκου της. Τον περιμένουμε με ανυπομονησία στις 29/2 για να συμπληρώσουμε την εικόνα για τον ήχο και το ύφος που θα θέλαμε να έχει η νέα γενιά του έντεχνου τραγουδιού.
Οι Δευτέρες ανήκουν στη Μαρία Παπαγεωργίου
Γιατί αξίζει να την πρακολουθείτε ξανά και ξανά στο Club του «Σταυρού του Νότου».