Το όνομά τους το πήραν από την τουρκική λέξη bayılmak (λιποθυμώ), που περιγράφει την κατάστασή σου μετά το live τους. Συνδυάζοντας βαλκανικά, τσιγγάνικα, reggae και ska στοιχεία σε ένα ξέφρενο κράμα που απελευθερώνει περισσή ενέργεια, οι BAiLdSA είναι άλλη μία προσθήκη στην gypsy punk σκηνή. Το βιογραφικό της εξαμελούς θεσσαλονικιώτικης μπάντας που δημιουργήθηκε το 2007, περιλαμβάνει δύο δίσκους, εμφανίσεις σε υπαίθρια φεστιβάλ (όπου ο ήχος αυτός είναι δημοφιλέστατος) ή ακόμη και στο δρόμο, καθώς και support σε συναυλίες των Manu Chao και Kultur Shock.
Οι BAiLdSA κατεβαίνουν στην Αθήνα για μία δική τους αποκλειστικά συναυλία την Παρασκευή 15/1 στο «Ίλιον Plus». Δείτε το βίντεο ενός τραγουδιού από τον πρώτο τους δίσκο («United States of Balkans») και κατεβάστε με ελεύθερη εισφορά τον δεύτερό τους, με τίτλο «zVaRnA»:
Οι BAiLdSA προκαλούν... λιποθυμία από το χορό!
Η θεσσαλονικιώτικη balkan/gypsy punk μπάντα θα τα πάρει όλα... «zVaRnA» στο «ΙΛΙΟΝ Plus» την Παρασκευή 15/1.