Η ιδέα μιας μουσικής σκηνής στην Κηφισιά από τους ανθρώπους του «Nice ’n’ Easy» βρήκε αμέσως ανταπόκριση. Όχι μόνο γιατί οι Κηφισιώτες έπρεπε να «ξενιτευτούν» για να ακούσουν οτιδήποτε άλλο εκτός από νεο-λαϊκό, αλλά και γιατί το combo εστιατορίου και μουσικής σκηνής είναι ελκυστικό – πρώτα τρως στο αγαπημένο bio-organic εστιατόριο, το οποίο μάλιστα έχει προσθέσει καινούργια πιάτα, όπως μια Elizabeth Taylor (σολομός σπιτικά καπνισμένος) και μια Ava Gardner (μια super food σαλάτα), και μετά ανεβαίνεις στο «Loft» για να ακούσεις αγαπημένα ονόματα από το easy listening φάσμα.
Στο μουσικό ύφος που προτείνει από την αρχή του το «Loft Nice ’n’ Easy» (καλλιτεχνική διεύθυνση των προγραμμάτων από τη Μαργαρίτα Μυτιληναίου) κινούνται τα live του Ιανουαρίου. Την Παρασκευή 15/1 και το Σάββατο 16/1, η γλυκύτατη Αφροδίτη Μάνου, ο συνθέτης Νίκος Πλατύραχος (που πρόσφατα παρουσίασε τον κύκλο τραγουδιών «Τα άστεγα» με τον Γιώργο Νταλάρα) και η Χριστίνα Κολοβού μας προσκαλούν σε ένα άνευ δεσμεύσεων «One-night stand» – με την έννοια ότι το setlist είναι ευέλικτο. Το επόμενο παρασκευοσάββατο (22 & 23/1), Παντελής Αμπαζής και Γεράσιμος Γεννατάς, με τη συνδρομή της μπάντας Ανωτάτη Ζαμπετική, σατιρίζουν με γλυκόπικρο χιούμορ και πολλή μουσική τη νεοελληνική πραγματικότητα. Το τελευταίο παρασκευοσάββατο του μήνα έχει vintage χροιά: στις 29/1 ο Αδάμ Τσαρούχης κάνει μια αναδρομή στα μελωδικά και ρυθμικά ’50s και ’60s, και στις 30/1 οι 1 2 3 Swing αναβιώνουν τη χρυσή εποχή του swing και του boogie-woogie – ετοιμαστείτε για πολύ χορό και τις δύο βραδιές.
Ένας Γενάρης με «Nice ’n’ Easy» μουσικές στην Κηφισιά
Στη μουσική σκηνή «Loft Nice ’n’ Easy» θα ακούσουμε αυτόν το μήνα γλυκό έντεχνο, απαλή jazz και swing.