![Φωτιά στα φρένα μέχρι το Σάββατο 23/1](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2511565/arvaportoka.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με τις ελάχιστες αφορμές που μας έχει δώσει η αθηναϊκή νύχτα, το έχουμε ξαναγράψει ότι εκτιμάμε ιδιαίτερα τις συνεργασίες οι οποίες ορίζονται ως τέτοιες όχι στα χαρτιά (δηλαδή στα δελτία Τύπου), αλλά στη σκηνή. Όταν, δηλαδή, συνεργασία δεν σημαίνει ένα ντουέτο-ξεπέτα, αλλά διαρκής σκηνική αλληλεπίδραση με δημιουργική διασταύρωση ρεπερτορίων, αναζήτηση συγγενειών, ακόμη και... υποχωρήσεις: όπως αυτή που κάνει ο Νίκος Πορτοκάλογλου όταν λέει στην Ελευθερία Αρβανιτάκη «Θα τραγουδήσω για χάρη σου στα αγγλικά».
Αυτό το πρωτοφανές συμβαίνει σε ένα εκτενές μέρος προς το τέλος του προγράμματος στο «Βοτανικό», όπου οι δύο καλλιτέχνες κατά το λεγόμενο του Πορτοκάλογλου «περιγράφουν τη διαφορετική καταγωγή τους» με πάσες: «Psycho killer» και «Should I stay or should I go» εκείνος, «Θα σπάσω κούπες» κι ένα ικαριώτικο παραδοσιακό εκείνη. Έχει προηγηθεί μία εναλλαγή των γνωστότερων τραγουδιών τους σε «καθαρές» ενορχηστρώσεις, με μια ροή που μπορεί να κρατήσει ζεστό το ενδιαφέρον τόσο ενός mainstream κοινού όσο και εκείνου που θα συναντούσες στις σκηνές του River Party.
Την Ελευθερία Αρβανιτάκη και τον Νίκο Πορτοκάλογλου θα τους απολαύσετε σε αυτό το μεγάλης διάρκειας ζωντανό ντουέτο για δύο ακόμη Σάββατα (16 & 23/1) στο «Βοτανικός Live Stage».