Η πιο ιδιαίτερη στιγμή της χθεσινής απονομής πλατινένιου δίσκου στον Γιώργο Σαμπάνη για το άλμπουμ «Μόνο εξ επαφής» ήταν το κουτί-έκπληξη που παρέδωσε στο συνθέτη και τραγουδιστή η διευθύντρια της Cobalt Music κ. Άννα-Μαρία Αντίππα, κάνοντάς τον να βουρκώσει (και τη στιχουργό Ελεάνα Βραχάλη, που στεκόταν δίπλα μας, να μας δηλώνει ενθουσιασμένη): το κουτί έκρυβε τα πρώτα αντίτυπα του άλμπουμ σε βινύλιο – βιαστείτε για να το αποκτήσετε, γιατί θα κυκλοφορήσει σε 300 αντίτυπα!
Το άλμπουμ «Μόνο εξ επαφής» είναι άλλο ένα δείγμα της ικανότητας του Σαμπάνη να γράφει δυναμικά και εθιστικά pop hits. Μέχρι τώρα και σε διάστημα ενός χρόνου, ο δίσκος έχει βγάλει τέσσερις top-10 επιτυχίες («Πριν πεις σ’ αγαπώ», «Κανείς δεν ξέρει», «Ποιον αγαπάς» και «Μόνο εξ επαφής»), ενώ η επόμενη φαίνεται να είναι το «Άργησες πολύ». Αυτά τα τραγούδια, μαζί και το «Μυστήριο τρένο» γιατί ήταν το πρώτο με το οποίο ξεκίνησε τη συνεργασία του με τη Βραχάλη, ο Σαμπάνης τα ερμήνευσε σε ένα σύντομο live μετά την απονομή στον ίδιο και τους συνεργάτες του.
Tο party για την απονομή του πλατινένιου δίσκου έγινε στο «Palmitas», δύο ορόφους πάνω από το «Acro» όπου ο Σαμπάνης εμφανίζεται κάθε Παρασκευή και Σάββατο με την Τάμτα και την Ευρυδίκη – εννοείται ότι εκμεταλλευτήκαμε την ευκαιρία για να πιούμε την ανάλαφρη Paloma από τη λίστα του πρώτου ελληνικού pop up bar. Στο party είδαμε τους Πάνο Κιάμο, Γιώργο Μαζωνάκη, Νατάσα Θεοδωρίδου, Στέλλα Καλλή, Μαλού, Τάμτα και Ευρυδίκη (τους εντόπισε και τους καλωσόρισε όλους από το μικρό stage ο Σαμπάνης)... καθώς και μια νεαρή που έκλαιγε στον ώμο μιας φίλης της στη διάρκεια του live!
Ακούστε όλα τα τραγούδια του «Μόνο Εξ Επαφής» και δείτε φωτογραφίες από το party για την απονομή του πλατινένιου δίσκου: