![Αποκλειστικό: Το νέο βίντεο κλιπ της Μαρίας Παπαγεωργίου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2510449/marpapa.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η φωνή της, άλλοτε αποφασιστική κι άλλοτε τρεμάμενη, αρπάζει το συναίσθημα και από τον πιο κυνικό· τα πρωτότυπα τραγούδια της έχουν να πουν πολλά για τους προβληματισμούς των ανθρώπων της γενιάς της· και οι διασκευές της δεν είναι μια απλή επιλογή αγαπημένων της τραγουδιών από άλλους συνθέτες, αλλά κρύβουν περισσή φροντίδα και προσφέρουν μια ουσιαστική ανανέωση. Η Μαρία Παπαγεωργίου παρουσίασε πριν λίγες μέρες το νέο της τραγούδι με τίτλο «Μνήμη» και έφτιαξε ένα DIY βίντεο κλιπ, το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ σε αποκλειστικότητα:
Η «Μνήμη» μιλάει για την «ξεχασμένη αθωότητα και παιδικότητα» και για την ανάγκη μας καθώς μεγαλώνουμε «να ξεφύγουμε επιστρέφοντας στην κούνια, τότε που ήταν όμορφα και αθώα τα πράγματα», σε μια παράλογη εποχή που, όπως μας είπε η Μαρία, «από τη μία πρέπει να κάνεις τη δουλειά σου υπεύθυνα και από την άλλη να μην παίρνεις τον εαυτό σου πολύ σοβαρά, ώστε να μπορείς να ισορροπείς». Είναι το πρώτο από μια σειρά οκτώ νέων τραγουδιών, που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν σταδιακά στα social media της Μαρίας: τέσσερα από αυτά τα έχει γράψει ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, σταθερός συνεργάτης της, δύο (το ένα είναι η «Μνήμη») ο κιθαρίστας της μπάντας της Σταύρος Ρουμελιώτης που προέρχεται από το ψαγμένο σχήμα των Usurum, ένα ο μαθητής της Τιμολέων Γκέτσος, ενώ ηχογραφήθηκε και η «Νεράιδα» του Γιώργου Κωνσταντινίδη, μία από τις διασκευές στα live της που σε κεραυνοβολούν. Παραδοσιακότροπα τα περισσότερα από αυτά, τα νέα τραγούδια της Μαρίας μαρτυρούν τη σοβαρή ενασχόληση εκείνης και των συνεργατών της με την παράδοση και θα παρουσιαστούν στο «Σταυρό» μαζί με τραγούδια από τη δισκογραφία της («Όμορφοι και ηττημένοι» και «Άβουλο θεριό» με τον Εμμανουηλίδη, «3°») και διασκευές κομματιών των Tom Baxter, Μαρίας Δημητριάδη, Συνήθων Υπόπτων και Μάνου Λοΐζου – μας διαβεβαίωσε επίσης ότι θα ξανακούσουμε την αγαπημένη μας «Μηλιά», ένα παραδοσιακό από την Κάρπαθο.
Η Μαρία Παπαγεωργίου και η μπάντα της (Κοσμάς Λαμπίδης, Ντίνος Μάνος, Νίκος Παπαβρανούσης, Σταύρος Ρουμελιώτης, Χρήστος Τόλης) θα εμφανίζονται από τη Δευτέρα 23/11 και κάθε Δευτέρα στο Club του «Σταυρού του Νότου».