![Ο Στέλιος Βαμβακάρης και ο «Επισκέπτης» του στον «Σταυρό»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2510238/vamvakaris-malamas-low2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Για τον Στέλιο Βαμβακάρη, ο Σωκράτης Μάλαμας λέει ότι «τα τραγούδια του είναι η φυσική συνέχεια του ρεμπέτικου, ένα κλωνάρι που έλειπε απ’ το δέντρο του λαϊκού μας τραγουδιού». Με τον καινούργιο του δίσκο «Επισκέπτης», σε παραγωγή του Μάλαμα, ο 68άχρονος συνθέτης, ερμηνευτής και δεξιοτέχνης του μπουζουκιού μπολιάζει με άλλο ένα ανθάκι αυτό το κλωνάρι. Στη σειρά εμφανίσεων στην Κεντρική Σκηνή του «Σταυρού του Νότου» από τη Δευτέρα 16/11, ο Βαμβακάρης θα παρουσιάσει τα τραγούδια του δίσκου μαζί με τον Μάλαμα, καθώς και με τους ερμηνευτές του δίσκου Εβελίνα Αγγέλου, Κώστα Διαβάτη, Σοφία Παπάζογλου και Μανώλη Πάππο – συμμετέχουν οι μουσικοί Μιχάλης Δήμας, Γιώργος Τσέρτος, Κώστας Γεράκης, Σίμος Κοκαβέσης, Νίκος Ρούλος και Ντίνος Χατζηιορδάνου. Το αποτέλεσμα το περιμένουμε με ενδιαφέρον, καθώς ο Βαμβακάρης έχει πειραματιστεί με το ρεμπέτικο, παντρεύοντάς το με τα αμερικανικά blues.
Ο Στέλιος Βαμβακάρης, με τη συμμετοχή του Σωκράτη Μάλαμα, θα εμφανιστεί στην Κεντρική Σκηνή του «Σταυρού του Νότου» τη Δευτέρα 16, 23 και 30/11. Ακούστε δύο τραγούδια από τον καινούργιο δίσκο με τίτλο ο «Επισκέπτης»: