![«Εδώ και τώρα» ξανά!](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2510210/IMG_1667.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το «Εδώ και τώρα» είναι φτιαγμένο από την επιθυμία του Μίνωα Θεοχάρη να συγκεντρώσει νεαρούς καλλιτέχνες τόσο ταλαντούχους ώστε να μην μπορείς να ξεχωρίσεις ποιον προτιμάς, από επιτυχίες όλων των εποχών και των ειδών που σε κάνουν να κουνιέσαι στο κάθισμά σου, από πρωτότυπα τραγούδια του Στάμου Σέμση και του Γεράσιμου Ευαγγελάτου, από feelgood διάθεση, αλλά και νύξεις για την ψυχολογία των ανθρώπων του θεάματος. Όλα αυτά τα συζητήσαμε με τον Μίνωα Θεοχάρη, ο οποίος έχει κάνει τη σκηνοθεσία, έχει γράψει τα κείμενα και επιμελείται τους φωτισμούς, αλλά και τα είδαμε στην πρώτη παρουσίαση αυτού του μουσικοχορευτικού θεάματος τον περασμένο Απρίλιο.
![«Εδώ και τώρα» ξανά! - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2510210/IMG_1722.jpg)
Από το Σάββατο 7/11, η παρέα του «Εδώ και τώρα» επιστρέφει στο «Casablanca Music Hall» ανανεωμένη: την αποτελούν ο Δημήτρης Μακαλιάς, η Αντιγόνη Ψυχράμη, ο Φοίβος Ριμένας, η Μαρίνα Σάττι (επίσης στη μουσική διδασκαλία και τη φωνητική ενορχήστρωση), ο Ιάσονας Μανδηλάς, η Άννα Φιλιππάκη, η Στεφανία Χούγια, ο Τάσος Ξιαρχογιαννόπουλος (επίσης στις χορογραφίες και την κίνηση), η Ισαβέλλα Πατεράκη και η Ελευθερία Μπενοβία. Το «Εδώ και τώρα» είναι διασκεδαστικό, παιχνιδιάρικο (με την ποπ κουλτούρα), ειλικρινές (δεν κρύβει τις σκοτεινές πλευρές του), αλλά και διορατικό: αυτή είναι μία πρωτότυπη πρόταση για το πώς μπορεί να αξιοποιηθεί το ταλέντο του νεανικού καλλιτεχνικού δυναμικού.