![Παραδοσιακή αύρα στο «Τρίχορδο»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2509477/mermigk.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Σ’ ένα εξαρχειώτικο διώροφο του ’30 ξεκινά τη λειτουργία του την Παρασκευή 2/10 το «Τρίχορδο», ένα μουσικό καφενείο-μεζεδοπωλείο τυλιγμένο στην αύρα της παράδοσης και ταιριαστό στον πολύχρωμο, πολύφωνο και μποέμ χαρακτήρα της γειτονιάς. Αρχικά, το «Τρίχορδο» θα μας υποδέχεται στο ισόγειό του (ο πάνω όροφος ετοιμάζεται για εκθέσεις ζωγραφικής και φωτογραφίας), από το πρωί για καφέ και τα βράδια με μουσικά προγράμματα. Η κουζίνα του θα είναι ανοιχτή από το μεσημέρι και μέχρι αργά όταν θα υπάρχουν μουσικές βραδιές, βγάζοντας ένα μικρό μενού τυπικών μεζέδων σε χαμηλές τιμές (τα ακριβότερα μεζεδάκια στα 3,5€ και πιάτα της ώρας στα 5€).
Το πρώτο δείγμα της μουσική δραστηριότητας του «Τρίχορδου» είναι ένα σταθερό σχήμα που αποτελείται από τους Νικόλα Σαράντη, Θοδωρή Μέρμηγκα (βασικό μέλος της Εστουδιαντίνας) και Ανατολή Κουγιουμτζίδου, και θα εμφανίζεται Παρασκευή και Σάββατο βράδυ, και Κυριακή μετά τ’ απόγευμα. Τις υπόλοιπες μέρες θα υπάρχουν εναλλασσόμενα live στον άξονα του ρεμπέτικου, του έντεχνου και του λαϊκού – την Πέμπτη 8/10 θα ακούσουμε ηπειρώτικα δημοτικά. (Εμμανουήλ Μπενάκη 60, τηλέφωνο κρατήσεων: 6951645917)