![Νέο μουσικό σχήμα στις «Αλκυόνες»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2509476/kapilidou.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η παραδοσιακή αύρα του μουσικού μεζεδοπωλείου «Αλκυόνες» στο Παλαιό Φάληρο ενισχύεται από το νέο του πρόγραμμα, στο οποίο η ελληνική μουσική συναντιέται με την ανατολίτικη. Κεντρικό πρόσωπο η Ελένη Καπηλίδου, ερμηνεύτρια που μετρά συνεργασίες με τον Γιάννη Κότσιρα, τον Βαγγέλη Κορακάκη και τα Μακρινά Ξαδέρφια. Τη συνοδεύουν ο δεξιοτέχνης σολίστας του τρίχορδου μπουζουκιού Κώστας Ζαριδάκης (έχει παίξει δίπλα στους Χατζιδάκι, Θεοδωράκη, Μπιθικώτση, Τσέρτο και Μπελλου), ο Χρήστος-Βαλεντίνος Πετεβής στο βιολί και ο Γκαραμπέτ, ο οποίος με το πιάνο και τη φωνή του χρωματίζει με τούρκικο και αρμένικο χρώμα το πρόγραμμα. Το σχήμα θα εμφανίζεται από την Παρασκευή 2/10 και κάθε Παρασκευή και Σάββατο βράδυ, και Κυριακή μεσημέρι.