Είναι αδύνατο να αρνηθείς την πρόσκληση του Σπύρου Γραμμένου για την Πέμπτη 3/9 στη «Ρότα»: «Πάρτε φίλους, παρέες, την κοπέλα σας, το αγόρι σας, τον σκύλο σας, μια βαλίτσα, ένα ψηφοδέλτιο, δύο μερίδες φαγητό, τρία τέταρτα, τέσσερα όγδοα και ελάτε!» Ε, πώς να μην πάμε;
Από τις συνεργασίες της με τον Νίκο Μαμαγκάκη, τον Ορφέα Περίδη, τον Λουκιανό Κηλαηδόνη, τον Σταμάτη Κραουνάκη και τον Σταύρο Ξαρχάκο μέχρι την πρόσφατη δισκογραφική της δουλειά με τίτλο «Λευκό Χαρτί», η Ηρώ Σαΐα διαθέτει το υλικό για ένα όμορφο live. Στα συν ο χώρος όπου θα παρουσιαστεί, το «Fragma Café» στον Μαραθώνα την Πέμπτη 3/9 (η είσοδος είναι ελεύθερη)
Οι Tina and the Jazzymates ερμηνεύουν jazz standards, κομμάτια swing και bossa nova, που όσες φορές κι αν τα έχεις ακούσει στον κήπο του Νομισματικού Μουσείου (την Πέμπτη 3/9) θα γίνουν το soundtrack μιας ξεχωριστής βραδιάς.
Leonard Cohen, Johnny Cash, Nick Cave, αλλά και δικές του συνθέσεις παρουσιάζει ο Πάνος Μπίρμπας σε ένα ακουστικό session στη «Ρότα» την Παρασκευή 4/9.
Ο σολίστας του μπουζουκιού Νίκος Τατασόπουλος (γιος του Γιάννη) παρουσιάζει ένα πρόγραμμα με ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά. Μαζί του η Εβελίνα Αγγέλου (τραγούδι) και ο Δημήτρης Μηταράκης (κιθάρα-τραγούδι). Στο «Πέραν», την Παρασκευή 4/9.
Στο «Πέραν» το Σάββατο 5/9, η Αφεντούλα Ραζέλη, μαζί με τον Νίκο Κράλη (μπουζούκι-τραγούδι) και τον Βασίλη Κλάδη (κιθάρα-τραγούδι), διανύει την απόσταση «από τον Τούντα στον Χιώτη» με τη ζεστή φωνή και τη θεατρικότητα της ερμηνεία της.
Ο Παναγιώτης Καλαντζόπουλος (έχει γράψει το «Με τα μάτια κλειστά» για τη Νέγκα) παρουσιάζει ένα νέο project με άρωμα Μεσοπολέμου αλλά και… εγκληματολογίας! Στο «Τέλειο έγκλημα», συνεργάζεται με τους Νεφέλη Φασουλή, Μαντώ Παναγιωτάκη (των Les Trois Femmes), Γιώργο Παλαμιώτη (μπάσο-κιθάρα) και Νίκο Παπαβρανούση (τύμπανα) για να παρουσιάσουν νέα ανέκδοτα τραγούδια μερικά από τα οποία είναι εμπνευσμένα από μονόστηλα εφημερίδων για εγκλήματα γυναικών. «Pop art μελόδραμα, swing, παιδικό κιτς, περιφερόμενες ψευδαισθήσεις και θολές προσευχές» συνδυάζονται σε ένα project το οποίο παρουσιάζεται την Κυριακή 6/9 στον κήπο του Νομισματικού Μουσείου.