Δεν ήταν από τις καλές χρονιές της παραλιακής, κι αυτό έχει σίγουρα να κάνει με την κρίση (ταυτότητας) στη νυχτερινή διασκέδαση. Ήρθε κι η πολιτική-οικονομική κατάσταση του Ιουλίου, οπότε τα μαγαζιά, όσα συνέχιζαν να παρουσιάζουν το πρόγραμμά τους, υπολειτούργησαν. Οι έστω και περιορισμένες επιλογές στην παραλιακή επιβεβαίωσαν πάντως τις τάσεις που επικρατούν εδώ και μερικές σεζόν.
Τάση είναι το concept του «διασκεδαστήριου», που εκπροσωπείται φέτος από το «Frangelico» και την καταιγιστική εναλλαγή λαϊκών hits που τραγουδούν εκεί ο Χρήστος Μενιδιάτης και ο Χρήστος Χολίδης. Τάση (άφθαρτη) είναι ο Νίκος Βέρτης, ο οποίος παρουσιάζει μία συναυλιακών προδιαγραφών παραγωγή στο «Ακρωτήρι – The Real Live Clubbing». Τάση είναι, τέλος, το live clubbing, αυτή η κεφάτη μείξη μπουζουκιών και club, που κατέκτησε και την παραλιακή όταν το «Cabaret» του Κολωνακίου κατέβασε στο «Romeo» την Έλλη Κοκκίνου και τους Onirama.
Στο «Ακρωτήρι», ο Βέρτης σταμάτησε τις εμφανίσεις του το περασμένο σαββατοκύριακο και θα επιστρέψει το Σάββατο 22/8, αλλάζοντας τα αρχικά σχέδιά του για τη Θεσσαλονίκη. Το «Frangelico» θα είναι ανοιχτό μέχρι το Σάββατο 8/8, αλλά οι «διακοπές» του θα είναι σύντομες καθώς επιστρέφει την Πέμπτη 20/8. Αυτό το Σάββατο 1/8 κλείνει για καλοκαίρι το «Cabaret @ Romeo » και ξανανοίγει στις 21 ή 28/8, ενώ στο διπλανό «Posidonio» ο Γιάννης Πλούταρχος σταματάει τις εμφανίσεις του την Κυριακή 9/8 – μαθαίνουμε ότι θα επιστρέψει με νέο σχήμα γύρω στα τέλη Αυγούστου.
Τέλος, ο Ηλίας Βρεττός θα βρίσκεται στο «Dames» μέχρι την Πέμπτη 30/7· το διασκεδαστικό πρόγραμμα που παρουσίασε σε αυτόν το νέο χώρο μαζί με τον DJ και ραδιοφωνικό παραγωγό Νίκο Μάρκογλου έπιασε τον παλμό της νεολαίας του mainstream και θεωρούμε πολύ πιθανό να επαναληφθεί.
Αύγουστος στις πίστες της παραλιακής
Λίγες οι επιλογές κι αυτές κάνουν σύντομο διάλειμμα για διακοπές γύρω από τον Δεκαπενταύγουστο, για να υποδεχτούν ξανά τους φίλους της παραλιακής προς τος τέλος του μήνα.