Η Λένα Αλκαίου με το δισκογραφικό comeback της, το Yiorgos Fakanas Group με υλικό τις ορχηστρικές δουλειές του ιδρυτή του και μια συνάντηση του Haig Yazdjian με «συγγενείς» μουσικούς είναι οι live προτάσεις της εβδομάδας.
Ξεκινώντας από το φρέσκο τραγούδι «Στην καρδιά μου σε χρωστάω» (σε μουσική Γιάννη Σπανού και στίχους Τασούλας Θωμαΐδου), η Λένα Αλκαίου παρουσιάζει την Πέμπτη 16/7 στον κήπο του «Χυτηρίου» ένα πρόγραμμα με υλικό τον καινούργιο δίσκο της «Γυαλιά κομμάτια μου» και όλες τις επιτυχίες της. (στις 21:30 με εισιτήριο 10€ με κρασί ή μπίρα)
Η εικοσάχρονη μπάντα του Γιώργου Φακανά, που περιλαμβάνει καλούς αυτοσχεδιαστές της jazz (στην τωρινή φάση της αποτελείται από τους Τάκη Πατερέλη, Αντώνη Ανδρέου, Μάρκο Χαϊδεμένο και Μένιο Πασιαλή), παρουσιάζει την Πέμπτη 16/7 στο Café του Νομισματικού Μουσείου συνθέσεις από τις ορχηστρικές δισκογραφικές δουλειές του ιδρυτή της, τα «Echoes», «Domino», «Interspirit», «Maestro» και «Acrobat». (στις 21:00)
Το Σάββατο 18 Ιουλίου στο «Άλικο», ο Haig Yazdjian προσκαλεί τους λαουτιέρηδες Αλέξανδρο Καψοκαβάδη και Δημήτρη Βαρελόπουλο, και τον Γιάννη Κιριμκιρίδη σε μια μουσική συνομιλία. Κατά τη διάρκειά της θα επανεκτελέσουν τις δικές τους δημιουργίες, θα τραγουδήσουν ελληνικά παραδοσιακά αλλά και θα ταξιδέψουν στη μουσική της ανατολικής Μεσογείου. (στις 22:30 με επιβάρυνση στην κατανάλωση 3€ κατ’ άτομο)