![Επιστροφή στην εποχή της αθωότητας με τον Γιώργη Χριστοδούλου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2508281/xristoIMG_8974.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η «Καντάδα» του Γιώργη Χριστοδούλου, ο νέος του δίσκος που θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες, είναι μια επιστροφή στην «εποχή της αθωότητας»: στις μελωδίες της παλιάς Αθήνας, στα ελληνικά βαλς και τα φοξ-τροτ του ’30 και του ’40, στα τραγούδια του Κώστα Γιαννίδη, του Λεό Ραπίτη, του Ηρακλή Θεοφανίδη, του Μιχάλη Σουγιούλ και του Μάνου Χατζιδάκι.
Αυτήν τη γλυκιά αναδρομή που την έχουμε ανάγκη περισσότερο από ποτέ έστω και ως ψευδαίσθηση, ο –κυριολεκτικά και συμβολικά– περιπλανώμενος τραγουδοποιός θα την πραγματοποιήσει στον κήπο του Νομισματικού Μουσείου την Κυριακή 19/7. Μαζί με τους μουσικούς Χάρη Σταυρακάκη, Παναγιώτη Αθάνατο και Χάρη Πανταζή θα συμπληρώσει τη νοσταλγική εικόνα με Charles Trenet, Cole Porter, Randy Newman και Thomas Dutronc.