![Τα live του τριημέρου: 3/7-5/7](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2508091/clixets78_n.jpg?quality=81&404=default&v=4)
The Clixets
Ο Ανδρέας Βαλαδάκης, ο Πάρις Βαλαδάκης, ο Αλέξανδρος Νεδέλκος και ο Μάριος Ξεριζότης παίζουν μαζί από το 2004 διασκευάζοντας rock κομμάτια από όλες τις δεκαετίες και γράφοντας δικά τους τραγούδια σε rock alternative ύφος με αγγλικό στίχο. Στο πρώτο τους live στο «Τσάι στη Σαχάρα» την Παρασκευή 3/7, μαζί με τις διασκευές θα παρουσιάσουν και την πρώτη δισκογραφική δουλειά τους με τίτλο «Moods, clocks and secrets».
![Τα live του τριημέρου: 3/7-5/7 - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2508091/yazdjian-haig-0.jpg)
Haig Yazdjian, Μάνος Κουτσαγγελίδης
Μια παραδοσιακή παρέα, που συμπληρώνεται από τους Γιάννη Παπαγιαννούλη (κρουστά), Γιώργο Παππά (λαούτο) και Τάσο Πούλιο (κανονάκι), βάζει πλώρη για τη Μεσόγειο και παρουσιάζει τραγούδια της μουσικής της παράδοσης την Παρασκευή 3/7 στο «Πέραν».
![Τα live του τριημέρου: 3/7-5/7 - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2508091/LIVE 04.jpg)
Χρήστος Παυλάκης, Ματίνα Πάντζαλη, Σταύρος Πηλιχός
Τρία νέα παιδιά που βρίσκονται στα πρώτα τους βήματα... Ο Παυλάκης (φωτό) άρχισε μόλις να φτιάχνει τη δισκογραφία του με το single «Ό,τι έχω» (κυκλοφορεί από την Final Touch σε διανομή Cobalt), ενώ τον Πηλιχό και την Πάντζαλη τους είδαμε στο δεύτερο «The Voice» – o πρώτος έφτασε μέχρι τα live, ενώ η δεύτερη εμφανίστηκε μόνο στα blind auditions. Ας ακούσουμε τι έχουν να μας πουν το Σάββατο 4/7 στο «Τσάι στη Σαχάρα».
Rehab
Αυτο-προτείνονται ως το ιδανικό υποκατάστατο μετά τις συναυλίες των Black Keys και του Robbie Williams. Γι’ αυτόν (και σίγουρα για άλλους λόγους, όπως για να θυμηθούμε ανέμελες εποχές) ποντάρουμε στην παρθενική εμφάνιση το Σάββατο 4/7 στο «Floral» αυτής της εξαμελούς μπάντας που παίζει τραγούδια των χρυσών δεκαετιών της rock.
![Τα live του τριημέρου: 3/7-5/7 - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2508091/yurekli119_n.jpg)
Zekiye Yurekli
Έχει σπουδάσει κλασική τούρκικη μουσική, παίζει ταμπούρ κι έχει συνεργαστεί με δύο ethnic σχήματα, τους Incesaz και τους Café Aman Istanbul. Η γνωριμία με τον μόνιμο πλέον συνεργάτη της Δημήτρη Μπουσούνη την οδήγησε στο ρεμπέτικο και το μικρασιάτικο, κι έτσι το πρόγραμμά της βρίσκεται στο σταυροδρόμι δύο παραδόσεων με τραγούδια στα ελληνικά και τα τούρκικα. Το Σάββατο 4/7 στο «Πέραν» θα τη συνοδεύσουν ο Μπουσούνης (κιθάρα-φωνή) και ο Ευγένιος Χαλίλ (μπουζούκι-φωνή).