![Απόδραση στο Πόρτο Ράφτη με all day attitude](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2507984/425.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το καλοκαίρι θέλεις να ξεφύγεις από την πόλη και τα συνηθισμένα. Αυτό που αναζητάς είναι μια παραλία για να περάσεις ολόκληρη την ημέρα απολαμβάνοντας τη δροσιά της θάλασσας και την ηλιοθεραπεία, χωρίς όμως να σου λείψουν οι ανέσεις και οι επιλογές – κάποια στιγμή σίγουρα θα επιθυμήσεις ένα smoothie για να ξεδιψάσεις, φρέσκο ψαράκι ή ένα χορταστικό burger και –γιατί όχι;– ένα πάρτι για να χορέψεις φορώντας τις σαγιονάρες και το μαγιό σου. Το all day attitude που χρειάζονται οι καλοκαιρινές ημέρες χαλάρωσης το προσφέρουν με τον πιο ολοκληρωμένο και ποιοτικό τρόπο τέσσερα μαγαζιά στο Πόρτο Ράφτη, που ανήκουν στον όμιλο Frangelico Group του Θανάση Γκουγκούση. Βρίσκονται χρόνια εδώ κι έχουν γίνει ένα με την όμορφη παραλία!
![Απόδραση στο Πόρτο Ράφτη με all day attitude - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2507984/424.jpg)
Ας κατευθυνθούμε λοιπόν προς την ανατολική ακτή, στον κόλπο του Πόρτο Ράφτη με τα πεντακάθαρα νερά, για να πιούμε τον πρώτο καφέ της ημέρας και να ξεχαστούμε εκεί μέχρι αργά τη νύχτα με ένα cocktail!
Επειδή θέλουμε να ξεκινάμε την ημέρα με ένα καλό πρωινό, καθόμαστε στο deck του Navy Style, την κλασική επιλογή στο Πόρτο Ράφτη εδώ και είκοσι χρόνια, και παραγγέλνουμε καφέ και τηγανητά αβγά. Αρχίζουμε να χαλαρώνουμε!
![Απόδραση στο Πόρτο Ράφτη με all day attitude - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2507984/426.jpg)
Στον καινούργιο κατάλογο του all day cafe-bar έχουν προστεθεί πολλά λαχταριστά smoothies, φτιαγμένα με φρέσκα καλοκαιρινά κι εξωτικά φρούτα, οπότε διαλέγουμε ένα Berry Island (με άγρια μούρα, βατόμουρα και φράουλες) για να περάσουμε σιγά σιγά στο beach section του «Navy Style» και να πιάσουμε ξαπλώστρα μπροστά στη θάλασσα. Μετά τις βουτιές, κάποιος τολμηρός από την παρέα αποφασίζει να πετάξει πάνω από τη θάλασσα! Από την καλά οργανωμένη παραλία δεν θα μπορούσαν να λείπουν τα water sports κι εκτός από το «παραδοσιακό» jet ski θα υποκύψεις στη νέα μόδα του flyboard που σε απογειώνει στο νερό.
Κι επειδή όλες αυτές οι δραστηριότητες κάτω από τον ήλιο ανοίγουν την όρεξη, ο κατάλογος περιέχει κλασικές προτάσεις (σαλάτες, ζυμαρικά, club sandwich) αλλά και μια πολύ μεγάλη ποικιλία burgers –δεκαπέντε τον αριθμό–, που φτιάχνονται με μπιφτέκι 180 ή 280 γρ., φιλέτο κοτόπουλο ή μπιφτέκι γαλοπούλας.
Αν πεινάς πολύ, το σίγουρο είναι ότι θα διαλέξεις λόγω ονόματος την «Υπερπαραγωγή» (αλλιώς OMG!) ή το Double Cheeseburger με τη sweet bourbon sauce. Στα ψιλά γράμματα του καταλόγου θα διαβάσεις επίσης ότι χρησιμοποιούν προϊόντα ΠΟΠ και βιολογικά – και θα το εκτιμήσεις πολύ.
Την παραμονή σου στο «Navy Style» θα παρατείνουν μέχρι το πρωί τα πάρτι κάθε Τετάρτη και Παρασκευή, όπως αυτό με τους Master Tempo, το οποίο εγκαινίασε επισήμως την καλοκαιρινή σεζόν. Εννοείται πως θα χορέψεις απολαμβάνοντας cocktails κλασικά ή πρωτότυπα, που θα βρεις μόνον εδώ (ένα Sunshine Mojito για παράδειγμα) αλλά και tailor-made αν τα θέλεις στα δικά σου μέτρα.
![Απόδραση στο Πόρτο Ράφτη με all day attitude - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2507984/429.jpg)
Το Άμμος αυτοπροσδιορίζεται ως ένα «μουσικό θαλασσομεζεδωπολείο». Η πρώτη εικόνα που σου φέρνουν στο μυαλό το κυρίαρχο λευκό χρώμα, οι θαλασσί πινελιές στα μαξιλάρια των χτιστών καναπέδων και στους τοίχους και η φροντισμένη, λιτή διακόσμηση είναι εκείνη ενός νησιού – για την ανακαίνιση του χώρου υπεύθυνος είναι ο Γιώργος Παντελούκας του γραφείου GJP Construction, που έχει δημιουργήσει μια αβίαστη επικοινωνία ανάμεσα στη θάλασσα και στο χώρο του «Άμμος».
Αν έρθεις με φίλους-θαμώνες, θα σου προτείνουν να παραγγείλεις οπωσδήποτε τη μαρινάρα, μια πληθωρική μακαρονάδα με γαρίδες, καραβίδα, κυδώνια, γυαλιστερές, αχιβάδες και μύδια σε σάλτσα ντομάτας, το κριθαρότο με κολοχτύπα, τη μελιτζάνα που γεμίζεται με γαρίδες, το κοτόπουλο «παρέας», με μπέικον και παρμεζάνα, ή τη μοσχαρίσια μπριζόλα XL.
Βλέποντας όμως την ψησταριά με τα κάρβουνα σε αδιάκοπη λειτουργία και τη βιτρίνα με τα φρέσκα ψάρια, που τα προμηθεύονται από τα καΐκια, θα μπεις στον πειρασμό για ψάρι ή αστακό στα κάρβουνα, ενώ είναι επίσης δύσκολο να πεις «όχι» στα όστρακα, στους αχινούς και στα αλίπαστα! Μια καλή ιδέα λοιπόν, για να απολαύσεις όλα αυτά τα θαλασσινά καλούδια, είναι οι τρεις ποικιλίες. η μία από αυτές έχει το όνομα «Κουστώ»!
Για το φαγητό που θα δοκιμάσεις και θα ευχαριστηθείς έχει φροντίσει ο σεφ Θανάσης Οικονομόπουλος, ο οποίος δουλεύει εδώ και χρόνια στα μαγαζιά του Frangelico Group του κ. Γκουγκούση, κι εδώ έχει φτιάξει ένα μενού που μυρίζει θάλασσα, αλλά δεν αφήνει παραπονεμένους και τους φίλους του κρέατος. Ως προς τη μουσική επένδυση του φαγητού, τώρα, κάθε Σάββατο βράδυ και κάθε Κυριακή απόγευμα (από τις 5 μ.μ.) υπάρχουν DJs και ζωντανή ελληνική μουσική που σηκώνουν τους πάντες από το τραπέζι.
![Απόδραση στο Πόρτο Ράφτη με all day attitude - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2507984/427.jpg)
Στο χώρο του Porto Marina, που φιλοξενεί τα βράδια δεξιώσεις κι εκδηλώσεις, θα κάνεις κάθε ημέρα τις βουτιές σου σε μια μεγάλη πισίνα δίπλα σε νεαρόκοσμο που χαλαρώνει πίνοντας κοκτέιλ και περιμένοντας την έναρξη των πάρτι, τα οποία διοργανώνονται εδώ συχνά. Στις ξαπλώστρες στο ξύλινο deck θα απολαύσεις πιάτα από τον κατάλογο του «Navy Style» και του «Άμμος» – σίγουρα θα βρεις τα burgers!
![Απόδραση στο Πόρτο Ράφτη με all day attitude - εικόνα 5](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2507984/428.jpg)
Αν έπειτα από μια μέρα παραθαλάσσιου lounging στο Πόρτο Ράφτη έχεις όρεξη για ξενύχτι (έτσι κι αλλιώς πέρασε η ώρα και ας μην το κατάλαβες!) ή αν βρίσκεσαι οπουδήποτε αλλού στην Αθήνα και σκέφτεσαι πού θα πας για ξεφάντωμα, το Wet NightClub είναι η κλαμπίστικη πρόταση του Frangelico Group. Βρίσκεται από φέτος στο χώρο του γνωστού «Supper», λειτουργεί την Παρασκευή και το Σάββατο, κι έχει ανακαινιστεί και αυτό από το γραφείο GJP Construction, που του έχει δώσει μοντέρνο φινίρισμα.
Το μουσικό στίγμα του χώρου δίνουν οι resident DJs, οι οποίοι κινούνται στο mainstream ελληνικό και ξένο ρεπερτόριο, καθώς και οι live εμφανίσεις πολύ γνωστών καλλιτεχνών: η αρχή έγινε με τον Ηλία Βρεττό και ακολουθούν ο Πάνος Κιάμος, ο Σταμάτης Γονίδης και ο Νίκος Οικονομόπουλος, οπότε καταλαβαίνετε τι έχει να γίνει! Έτσι, με πολύ χορό κι ένα cocktail στο χέρι, θα κλείσετε την ολοήμερη απόδραση από την αθηναϊκή καθημερινότητα στο Πόρτο Ράφτη.
![Απόδραση στο Πόρτο Ράφτη με all day attitude - εικόνα 6](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2507984/430.jpg)