![Ο Αδάμ Τσαρούχης φέρνει ρετρό δροσιά στο κέντρο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2507852/adamtsarouchis2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μπορεί να έχετε προσέξει τον Αδάμ Τσαρούχη στο «Θα σε πάρω να φύγουμε», στο «Θα περάσει κι αυτό» και σε παραστάσεις της Λυρικής. Ή να έχετε ακούσει τις διασκευές του στο «Τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα» και στο «Μια αγάπη για το καλοκαίρι». Την αγάπη του νεαρού τραγουδιστή για τις δεκαετίες του ’50 και του ’60 θα τη διαπιστώσετε ακούγοντας το δίσκο του «Σαν ταινία», που κυκλοφόρησε πρόσφατα από την InRealTime Records σε διανομή MLK – σ’ αυτόν συμμετέχουν η Ανδριάνα Μπάμπαλη και η Μαρίζα Ρίζου.
Με αφορμή την προώθηση του δίσκου, αλλά και την εποχή, που της ταιριάζει πολύ το μελωδικό και ανάλαφρο ρετρό τραγούδι, ο Αδάμ Τσαρούχης θα εμφανιστεί σε δύο live τις επόμενες μέρες. Την Παρασκευή 26/6 στη «Ρότα» θα παρουσιάσει ένα ακουστικό πρόγραμμα με τον Κώστα Αναδιώτη στο πιάνο. Και την Πέμπτη 2/7 στο «Le Grand Balcon» του ξενοδοχείου «St. George Lycabettus» θα ανέβει με έντονη διάθεση για party μαζί με μια τριμελή μπάντα (Αναδιώτης, Δόγκας, Χριστοδουλάκης) και guests-έκπληξη – στη βραδιά που θα έχει ελεύθερη είσοδο, θα προσφέρονται και μπίρες της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας (κρατήσεις στο 2107416191). Όποιο από τα δύο live κι αν επιλέξετε, θα έχετε την ευκαιρία να γνωρίσετε τη δουλειά του Τσαρούχη (ακούστε το δίσκο παρακάτω) και να λικνιστείτε με τραγούδια των Χατζιδάκι, Σπανού, Μαραβέγια, George Michael, Frank Sinatra και Melody Gardot.