![«Κακομαθημένοι» από τη διασκέδαση στο «Frangelico»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2507470/0T0B9899.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Αν κάτι έχει μείνει ανέπαφο στην κατηγορία «μπουζούκια», αυτό είναι το «διασκεδαστήριο». Είναι το υποσύνολο των μαγαζιών στο οποίο ανατρέχεις όταν η παρέα σού ζητήσει να προτείνεις ένα πρόγραμμα όπου θα υποκύψει στην ένοχη απόλαυση του χορού στην πίστα (απαραίτητη η φωτογραφία με τον τραγουδιστή), στην καρέκλα ή ακόμη και στο τραπέζι, όπου θα τραγουδήσει όλα αυτά τα hits που κάποια στιγμή άκουσε κατά τύχη στο ραδιόφωνο και δεν ξέρει ακριβώς ποιος τα λέει, όπου θα πετάξει λουλούδια.
![«Κακομαθημένοι» από τη διασκέδαση στο «Frangelico» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2507470/menidiatis.jpg)
Πέρυσι το καλοκαίρι, το πιο επιτυχημένο δείγμα του είδους ήταν το «Frangelico»: με τους δύο Χρήστους, τον Μενιδιάτη και τον Χολίδη, να τραγουδούν όλη νύχτα ανεπιτήδευτοι, με τη δοκιμασμένη συνταγή της εναλλαγής των ρεφρέν να μην αφήνει τον κόσμο να πάρει ανάσα και με τον ήχο και τους φωτισμούς να δημιουργούν μια ζαλιστική ατμόσφαιρα, η πόρτα του μαγαζιού έβλεπε τον κόσμο να μπαινοβγαίνει μέχρι το πρωί – τέσσερις μέρες την εβδομάδα. Θυμάμαι μάλιστα που είχε έρθει η Stana Katic από το «Castle» και την πήγαν εκεί στο μέσο της εβδομάδας για να πάρει μια γεύση από ελληνική νύχτα! Γιατί, λοιπόν, να μην ποντάρεις ξανά στο ίδιο δίδυμο των συνονόματων;
![«Κακομαθημένοι» από τη διασκέδαση στο «Frangelico» - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2507470/xolidis.jpg)
Στο «Frangelico» πήγαμε μια Παρασκευή βράδυ. Γύρω στις 2, παρόλο που αυτό παραξένεψε κάποιους στην παρέα οι οποίοι έλεγαν ότι δεν έχουν πάει ποτέ τόσο νωρίς στο συγκεκριμένο μαγαζί. Τους επιβεβαιώσαμε ότι γίνεται χαμός από την αρχή του προγράμματος και το κατάλαβαν αμέσως μόλις φτάσαμε. Ο Χολίδης έλεγε εκείνη την ώρα το δικό του «Κάνω πρεμιέρα απόψε» και φαινόταν να έχει το κέφι... πρεμιέρας! Μερικά τραγούδια μετά αποχωρούσε δίνοντας τη θέση του στον Μενιδιάτη, ο οποίος ξεκίνησε εθιμοτυπικά με το καινούργιο του single «Γύρνα ξανά». Η συνέχεια, επίσης εθιμοτυπικά, είχε κι άλλα δικά του, Μαζωνάκη, Γαρμπή, Σφακιανάκη και πολλά ακόμη σε μικρές ενότητες (μπαλάντες, ζεϊμπέκικα κ.λπ.)
Τη φετινή γέφυρα ανάμεσα στο πρώτο πρόγραμμα του Μενιδιάτη και το δεύτερο του Χολίδη χτίζει η Βασιλική Νταντά, την οποία πολλοί ξεχωρίζουν ως ανερχόμενη τον τελευταίο καιρό – το σίγουρο είναι ότι ανεβάζει τον κόσμο πολύ εύκολα στην πίστα.
Για να ξαναβγεί ο Χολίδης, στήνεται ένα σκηνικό με δυο κιθαρίστες καθισμένους σε σκαμπό και μια χορεύτρια να κινείται στον latin ρυθμό του «Σ’ αγαπώ». Όπως συνηθίζει ο Χολίδης τα τελευταία χρόνια, το δεύτερο πρόγραμμά του εκτός από Ρέμο, Τερζή, Τσαμπά και όσα (ξανα)σηκώνουν τον κόσμο στην πίστα, έχει κομμάτια των Πυξ Λαξ, των Ξύλινων Σπαθιών και των Locomondo (πάντα το ευχαριστιέται πολύ το «Μαγικό χαλί»). «Από τώρα φεύγετε;» μας ρώτησε απορημένος ο σερβιτόρος όταν ετοιμαζόμασταν να αποχωρήσουμε κάπου στη μέση του δεύτερου προγράμματος του Μενιδιάτη. Ήμασταν σίγουροι ότι σε μερικά λεπτά θα κατέφταναν νέοι πελάτες για να πιάσουν το τραπέζι μας.