Παρασκευή 15/5
Mica Eio
Στις επιρροές της αναφέρει τον «Little» Louie Vega και τους Kings of Tomorrow, ενώ το πρώτο EP της με τίτλο «Magic ball» έχει urban ήχο. Στο «Floral» θα παρουσιάσει ένα live project με τους Πάνο Βασιλόπουλο, Γιώργο Σταυρουλάκη και Δημήτρη Μπίκο, και μπορεί να σας πείσει να την ψηφίσετε για να κάνει support στον Robbie Williams.
Σάββατο 16/5
Ηρώ Σαΐα
Η ερμηνεύτρια που «υποδύθηκε» το χειμώνα τη «Γυναίκα τριαντάφυλλο» σε μια μουσική παράσταση γεμάτη τραγούδια αγάπης, επιστρέφει στη «Ρότα» για δύο βραδιές (Σάββατο 16 & 23/5) παρουσιάζοντας ένα ανοιξιάτικο μπουκέτο επιλογών από τη δισκογραφία της και το έργο μεγάλων συνθετών. Ο συνεργάτης της και συνθέτης Νεοκλής Νεοφυτίδης θα τη συνοδεύσει στο πιάνο.
Κυριακή 17/5
Groove Attack Big Band
Όταν λέμε big, εννοούμε big! Είκοσι μέλη αριθμεί αυτή η μπάντα που παρουσιάζει στο «Γυάλινο Μουσικό Θέατρο» το καινούργιο της single «Polles fores» (Μανώλης Χιώτης στα greeklish) και κλασικά τραγούδια σε... big εκδοχή. Στα φωνητικά οι Νίκος Ρουσάκης και Κατερίνα Σκρέκη.
Τετάρτη 20/5
Δαίδαλος Band
Αυτή η νεοσύστατη πενταμελής μπάντα αυτοχαρακτηρίζεται alternative rock και λίγα δείγματά της που έχουμε δει στο Internet (το «Nobody’s wife» της Anouk ανακατεμένο με το «Τα λέμε» ή μια ελαφρώς goth εκδοχή τού «Δεν σε θέλω πια») μαρτυρούν ότι βρίσκεται στο ψάξιμο. Στο Club του «Σταυρού» guest θα είναι ο Θεολόγος Κάππος.