![Οι Usurum σε πλήρη ανάπτυξη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506720/usurumband.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Όταν γνωρίζεις μια μπάντα 24χρονων που αναφέρουν ως επιρροές τον Θανάση Παπακωνσταντίνου, τους Radiohead και τους In Trance 95, τότε ασχολείσαι σοβαρά με την περίπτωσή τους. Τη light εκδοχή, όπως την αποκαλούν οι ίδιοι, των Usurum, την πρωτακούσαμε στα live της Μαρίας Παπαγεωργίου – ο Σταύρος Ρουμελιώτης παίζει κιθάρες και ο Κοσμάς Λαμπίδης νέι και τραγουδάει, ενώ οι δυο τους παρουσιάζουν κάθε Δευτέρα μια πρωινή εκπομπή σε ιντερνετικό ραδιόφωνο. Η μπάντα σε πλήρη σύνθεση, δηλαδή ο Σταύρος και ο Κοσμάς μαζί με τους Νίκο Αντωνόπουλο, Λάμπρο Λαπίνα, Κώστα Σηφάκη και Γιώργο Σταυρίδη, εμφανίζεται σπάνια (τα υπόλοιπα μέλη φοιτούν εκτός Αθηνών), αλλά πριν ένα μήνα την πετύχαμε στο Club του «Σταυρού» και την ευχαριστηθήκαμε έτσι αυθόρμητα, ελεύθερα και δεξιοτεχνικά που ανακάτευε τα ερεθίσματά της, από το σκληρό ανεξάρτητο rock ήχο μέχρι τους Έλληνες ποιητές και από την ηλεκτρονική μουσική μέχρι τα παραδοσιακά τραγούδια. Γι’ αυτό θα τους ξανακούσουμε τη Δευτέρα 11/5, πάλι στο Club του «Σταυρού», πριν σκορπιστούν ξανά.