![Οι δείκτες γύρισαν σε άλλη εποχή στο «Τσάι στη Σαχάρα»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2504588/koumioti4-1-0.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ακούγοντάς τη Ρένα Κουμιώτη το περασμένο σαββατόβραδο στο «Τσάι στη Σαχάρα» (όπου θα επιστρέψει για μία ακόμη εμφάνιση τον Μάρτιο), αισθανόσουν ότι γύρισε τους δείκτες του ρολογιού σε μια άλλη εποχή, αυτήν που φαίνεται πως νοσταλγούμε σήμερα επιστρέφοντας σε μια απέριττη και ουσιαστική νυχτερινή διασκέδαση. Η Κουμιώτη διατηρεί το στοιχείο της δωρικότητας, τόσο στη σκηνική παρουσία της όσο και στη φωνή της, η οποία πατάει με πείσμα στους στίχους αξέχαστων λαϊκών τραγουδιών, όπως το «Καινούργιο μου φεγγάρι», η «Κόρη του γιαλού» και το μεγάλο της σουξέ, το «Σταμάτησε του ρολογιού τους δείκτες». Με ένα πρόγραμμα που ανατρέχει σ’ αυτά τα δικά της τραγούδια κι επίσης πολλά του Πουλόπουλου και του Μπιθικώτση, η νεοκυματική τραγουδίστρια δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να κάνει το κοινό της παρεΐστικης μουσικής σκηνής να την ακολουθεί στο τραγούδι. Την επιλογή να τη συνοδεύει σ’ αυτή την εμφάνιση ο εξωστρεφής, πλακατζής Παντελής Αμπαζής, ο οποίος έχει εσωτερικεύσει τη «γλώσσα» του παλιού καλού ελαφρολαϊκού (τόσο σε δημιουργίες δικές του όπως το «Madame» όσο και επιλέγοντας να λέει ζαμπετικά κομμάτια), την απολαύσαμε χειροκροτώντας ρυθμικά στα δικά του μέρη.