![Ρεμπέτικα, κρητικά και παλιό σινεμά στο «Γυάλινο»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2503327/mystakidis.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ρεμπέτικα με λαϊκή κιθάρα, μελωδίες του παλιού ελληνικού σινεμά και κρητική μουσική θα ακούσουμε στα μουσικά προγράμματα που προτείνει το «Γυάλινο Μουσικό Θέατρο» τις επόμενες ημέρες.
![Ρεμπέτικα, κρητικά και παλιό σινεμά στο «Γυάλινο» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2503327/mystakidis.jpg)
Δημήτρης Μυστακίδης – Ματούλα Ζαμάνη
Το στερεότυπο θέλει τα λαϊκά τραγούδια να έχουν πρωτοδοκιμαστεί στο μπουζούκι, αλλά η αλήθεια είναι ότι θρυλικοί ρεμπέτες όπως ο Βαγγέλης Παπάζογλου, ο Κώστας Καρίπης, ο Στέλιος Χρυσίνης και ο Γιώργος Κάβουρας έκαναν τις δοκιμές τους στις χορδές της λαϊκής κιθάρας. Ο Δημήτρης Μυστακίδης παρουσιάζει τον τελευταίο καιρό ένα πρόγραμμα με ρεμπέτικα των Περιστέρη, Τούντα, Σκαρβέλη, Βαμβακάρη, Χιώτη, Μητσάκη, Ρούκουνα, Ριτσιάρδη, Νταλγκά κ.ά. παιγμένα με λαϊκή κιθάρα, ενώ την Πέμπτη 4/12 θα έχει μαζί του σ’ αυτήν τη διαφορετική ερμηνευτική προσέγγιση τη Ματούλα Ζαμάνη.
![Ρεμπέτικα, κρητικά και παλιό σινεμά στο «Γυάλινο» - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2503327/bandaxothen.jpg)
Bandaχόθεν
Αυτή είναι μια εξαμελής μπάντα (Γλυκερία Ανδρονιάδου, Κώστας Σπηλιόπουλος, Γιώργος Ηλιόπουλος, Χρήστος Κασούμης, Κωνσταντίνος Γεωργούλης, Απόστολος Παπαπέτρος) που επιστρέφει σε… ασπρόμαυρες μελωδίες με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 χρόνων του ελληνικού κινηματογράφου. Αν δεν χορταίνετε να βλέπετε και να ξαναβλέπετε ταινίες όπως η «Στέλλα», το «Λαός και Κολωνάκι». «Το Κοροϊδάκι της Δεσποινίδος» ή το «Γοργόνες και μάγκες», στα δύο live την Πέμπτη 4 & 18/12 θα τις ξαναδείτε μέσα από τη μουσική τους.
![Ρεμπέτικα, κρητικά και παλιό σινεμά στο «Γυάλινο» - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2503327/skoulas-gialyno.jpg)
Βασίλης Σκουλάς
Ο Ανωγειανός λυράρης και ερμηνευτής έχει μεγάλη παρουσία στην παραδοσιακή και την έντεχνη μουσική, καθώς δισκογραφεί από το 1965 – τότε ξεκίνησε με τον Θανάση Σταυρακάκη και τον Νίκο Ξυλούρη. Πολλοί οι δίσκοι του, οι συνεργασίες του και οι εμφανίσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό που έχουν βοηθήσει στη διάδοση της κρητικής μουσικής. Για γνήσια κρητική ατμόσφαιρα και ένα δείγμα της μεγάλης δισκογραφίας του, ο Σκουλάς θα εμφανιστεί την Παρασκευή 5 και το Σάββατο 6/12, με καλεσμένο τον Γεράσιμο Ανδρεάτο.