![Η «παγκόσμια» μουσική του Αθηναίου Leon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2503129/CRITIC Leon_5_EllieTsatsou_S.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ολοκληρώνοντας το πρώτο σκέλος της ευρωπαϊκής του περιοδείας, ο 28χρονος Leon (που έχει προσθέσει στο όνομά του το «of Athens») παρουσιάζει σε μια μοναδική συναυλία στην Κεντρική Σκηνή του «Σταυρού του Νότου» την Πέμπτη 27/11 το νέο του δίσκο «Global». Ο Έλληνας τραγουδοποιός, ο οποίος ζει και δραστηριοποιείται στο Λονδίνο, μιλάει στο δίσκο για συναισθήματα («Lifeline» και «Apartment»), κοινωνικά θέματα («Slow down», «Pilot») αλλά και… αστρικά φαινόμενα («Baby asteroid», συνοδευμένο από βιντεοκλίπ του Λάνθιμου). Για «πνευματώδη pop» έκανε λόγο ο «Guardian», ένα από τα πολλά διεθνή μέσα που έχουν ξεχωρίσει τη δουλειά του, η οποία συνδυάζει επιρροές από διαφορετικά μουσικά είδη με ιντελεκτουέλ αναφορές και πανανθρώπινα συναισθήματα. Τη συναυλία ανοίγουν οι The Blank που έγιναν γνωστοί από το Schoolwave.