![(Άλλες) 3 αφορμές για να γιορτάσουμε τα γενέθλια του «Σταυρού»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2502828/I05A0032anastasiadisf.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Άλλους τρεις λόγους έχουμε τις επόμενες ημέρες για να γιορτάσουμε τα 20ά γενέθλια του «Σταυρού», πέρα από αυτούς που «τρέχουν» όπως είναι οι Στρατής-Ματιάμπα, Πασχαλίδης και Παπαγεωργίου. Από την Παρασκευή 14/11 ο Παντελής Θαλασσινός καταφθάνει στην Κεντρική Σκηνή με preview νέου υλικού και την ψυχαγωγική εξωστρέφεια που μας κέρδισε σε πρόσφατες εμφανίσεις του. Την ίδια ημέρα, στο Plus, ο Δήμος Αναστασιάδης επιστρέφει γι’ ακόμη μία φορά στο χώρο που τον ανέδειξε, με ένα πρόγραμμα γεμάτο αμεσότητα, ποικιλία και ισορροπία – για ζέσταμα ακούστε τον καινούργιο δίσκο του «Ίδια μάτια» που έχει από rock μπαλάντες μέχρι νεο-παραδοσιακό ήχο. Τέλος, από την Τρίτη 18/11 επαναλαμβάνεται στο Club το μουσικοθεατρικό αφιέρωμα στον Νικόλα Άσιμο «Αγαπάω κι αδιαφορώ», με θεατροποιημένα αποσπάσματα από κείμενά του. Η σκηνοθεσία είναι του Γιώργου Κορδέλλα, τα κείμενα αποδίδει ο Λεωνίδας Κακούρης, ενώ τραγουδούν ο Παρασκευάς Θεοδωράκης και η Κέλλυ Καλτσή.